| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dyrektywy przeciwko przestępstwom podatkowym

Dyrektywy przeciwko przestępstwom podatkowym

Sejmowa Komisja do Spraw Unii Europejskiej zgadza się na proponowaną przez Komisję Europejską zmianę Dyrektywy o VAT, która ułatwi szybkie wprowadzanie środków zapobiegających m.in. wyłudzeniom podatku.

Sejmowa komisja przyjęła wczoraj projekt rządowego stanowiska w sprawie zmiany VI dyrektywy 77/388 EWG, mającej na celu umożliwienie państwom członkowskim szybkiego zastosowania, w uzasadnionych przypadkach, mechanizmów przeciwdziałających omijaniu i unikaniu opodatkowania oraz upraszczających procedurę obliczania tego podatku. Zmiana ma też uchylić niektóre decyzje przyznające odstępstwa od reguł zawartych w dyrektywie.

Po zmianie dyrektywy państwa UE będą mogły np. wprowadzić możliwość ustalania przez organy podatkowe podstawy opodatkowania w transakcjach między podmiotami powiązanymi kapitałowo. W określonych sytuacjach państwa będą mogły obciążać obowiązkiem zapłaty VAT nabywcę towaru.

Obecnie członkom UE przyznaje się specjalne uprawnienia w drodze derogacji (istnieje ich już 140). W sprawę angażuje się kilka organów UE, m.in. Parlament UE i Rada UE, co znacznie wydłuża procedurę. Poza tym derogacje obowiązują czasowo i państwa członkowskie, chcąc wydłużyć ich obowiązywanie, muszą ponownie występować ze stosownym wnioskiem.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział podczas wczorajszej debaty w sejmowej komisji, że rząd popiera proponowany przez Komisję Europejską projekt zmiany VI dyrektywy.

– VAT to podstawowe źródło wyłudzeń pieniędzy w Europie. Projekt ułatwia szybkie reagowanie, gdy wiemy, że dzieje się coś niedobrego – tłumaczył minister.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »