Dyrektywy przeciwko przestępstwom podatkowym
REKLAMA
Sejmowa komisja przyjęła wczoraj projekt rządowego stanowiska w sprawie zmiany VI dyrektywy 77/388 EWG, mającej na celu umożliwienie państwom członkowskim szybkiego zastosowania, w uzasadnionych przypadkach, mechanizmów przeciwdziałających omijaniu i unikaniu opodatkowania oraz upraszczających procedurę obliczania tego podatku. Zmiana ma też uchylić niektóre decyzje przyznające odstępstwa od reguł zawartych w dyrektywie.
REKLAMA
Po zmianie dyrektywy państwa UE będą mogły np. wprowadzić możliwość ustalania przez organy podatkowe podstawy opodatkowania w transakcjach między podmiotami powiązanymi kapitałowo. W określonych sytuacjach państwa będą mogły obciążać obowiązkiem zapłaty VAT nabywcę towaru.
Obecnie członkom UE przyznaje się specjalne uprawnienia w drodze derogacji (istnieje ich już 140). W sprawę angażuje się kilka organów UE, m.in. Parlament UE i Rada UE, co znacznie wydłuża procedurę. Poza tym derogacje obowiązują czasowo i państwa członkowskie, chcąc wydłużyć ich obowiązywanie, muszą ponownie występować ze stosownym wnioskiem.
Wiceminister finansów Jarosław Neneman powiedział podczas wczorajszej debaty w sejmowej komisji, że rząd popiera proponowany przez Komisję Europejską projekt zmiany VI dyrektywy.
– VAT to podstawowe źródło wyłudzeń pieniędzy w Europie. Projekt ułatwia szybkie reagowanie, gdy wiemy, że dzieje się coś niedobrego – tłumaczył minister.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA