reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rachunki budżetu pozostaną w NBP

Rachunki budżetu pozostaną w NBP

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła "na pół godziny" poprawkę Samoobrony pozbawiającą Narodowy Bank Polski prawa do prowadzenia rachunków budżetu państwa. Po ponownym głosowaniu poprawkę tę odrzucono.

Najwięcej emocji podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych, która zajmowała się zgłoszonymi podczas drugiego czytania poselskimi poprawkami do projektu ustawy o finansach publicznych, wywołała sprawa odebrania kompetencji NBP do prowadzenia rachunków bankowych do obsługi budżetu państwa.

Poprawka zgłoszona przez poseł Renatę Beger z Samoobrony zakładała, że obsługę rachunków budżetu państwa ma objąć Bank Gospodarstwa Krajowego w terminie 6 miesięcy po wejściu w życie ustawy (początkowo proponowano termin 3 miesięcy). Poprawka przeszła jednym głosem. Po kilkunastu minutach SLD zgłosiło wolę powtórnego głosowania – rzekomo wcześniej nie zadziałało jedno z elektronicznych urządzeń do głosowania. Po burzliwej debacie przegłosowaną wcześniej poprawkę zdecydowaną większością głosów odrzucono.

Według przedstawiciela NPB przyjęcie poprawki Samoobrony oznaczałoby zniweczenie 2-letniej pracy budowania w NBP systemu obsługi rachunków państwa. Dodatkowe koszty musiałby też ponieść BGK – zakładając, że w ogóle zdążyłby przygotować się do przejęcia rachunków.

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu nowa ustawa ma zapewnić przejrzystość i racjonalność finansów publicznych. Opozycja uważa jednak, że zrealizować tych zamierzeń się nie uda – organizacja sektora finansów publicznych pozostanie w niezmienionym kształcie.

Jerzy Musiał
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Groński

Radca prawny i Partner Zarządzający (komplementariusz) w kancelarii LEXBRIDGE Groński Adwokaci i Radcowie Prawni sp. k. we Wrocławiu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama