| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga dla banków

Ulga dla banków

Wbrew resortowi finansów posłowie komisji zajmującej się prezydenckim projektem nowelizacji prawa spółdzielczego wprowadzili do niego ulgę podatkową dla banków spółdzielczych.

Zaproponowana przez posłów ulga ma obejmować zwolnienie z podatku dochodów banków spółdzielczych w części przeznaczonej na zwiększenie funduszy własnych. Zdaniem posłów pozwoli to bankom osiągnąć do 2007 r. ustalony w Traktacie Akcesyjnym minimalny poziom 1 mln euro kapitału własnego. Według obliczeń Krajowego Związku Banków Spółdzielczych wprowadzenie ulgi będzie kosztować budżet w ciągu najbliższych 5 lat 400 mln zł. Tymczasem ogólna wartość zwolnień podatkowych w 2003 r. wyniosła 3,2 mld zł, a w 2004 r. – 1,4 mld zł.

Z kolei Ministerstwo Finansów tłumaczy, że już istnieje mechanizm ulgi, która ma pozwolić bankom na osiągnięcie wymaganych limitów, poza tym proponowany przepis spowoduje niejasności interpretacyjne i trudno go będzie w praktyce zastosować. Mimo sprzeciwu resortu finansów komisja przyjęła także przepis zwalniający z PIT udziały członków spółdzielni w jej nadwyżce bilansowej. Zgodnie z uzasadnieniem do projektu zysk spółdzielni podlega opodatkowaniu, więc w przypadku wypłaty jego części członkom nie powinien być powtórnie opodatkowywany. Resort finansów uważa, że to propozycja odstępstwa od zasady opodatkowania dywidend.

MF nie zgadza się też, by odsetki wypłacane przez spółdzielnie swym członkom od wniesionych przez nich udziałów i wkładów zaliczać do kosztów uzyskania przychodów spółdzielni, jak zdecydowali posłowie komisji.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK