reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga dla banków

Ulga dla banków

Wbrew resortowi finansów posłowie komisji zajmującej się prezydenckim projektem nowelizacji prawa spółdzielczego wprowadzili do niego ulgę podatkową dla banków spółdzielczych.

Zaproponowana przez posłów ulga ma obejmować zwolnienie z podatku dochodów banków spółdzielczych w części przeznaczonej na zwiększenie funduszy własnych. Zdaniem posłów pozwoli to bankom osiągnąć do 2007 r. ustalony w Traktacie Akcesyjnym minimalny poziom 1 mln euro kapitału własnego. Według obliczeń Krajowego Związku Banków Spółdzielczych wprowadzenie ulgi będzie kosztować budżet w ciągu najbliższych 5 lat 400 mln zł. Tymczasem ogólna wartość zwolnień podatkowych w 2003 r. wyniosła 3,2 mld zł, a w 2004 r. – 1,4 mld zł.

Z kolei Ministerstwo Finansów tłumaczy, że już istnieje mechanizm ulgi, która ma pozwolić bankom na osiągnięcie wymaganych limitów, poza tym proponowany przepis spowoduje niejasności interpretacyjne i trudno go będzie w praktyce zastosować. Mimo sprzeciwu resortu finansów komisja przyjęła także przepis zwalniający z PIT udziały członków spółdzielni w jej nadwyżce bilansowej. Zgodnie z uzasadnieniem do projektu zysk spółdzielni podlega opodatkowaniu, więc w przypadku wypłaty jego części członkom nie powinien być powtórnie opodatkowywany. Resort finansów uważa, że to propozycja odstępstwa od zasady opodatkowania dywidend.

MF nie zgadza się też, by odsetki wypłacane przez spółdzielnie swym członkom od wniesionych przez nich udziałów i wkładów zaliczać do kosztów uzyskania przychodów spółdzielni, jak zdecydowali posłowie komisji.

Marcin Musiał
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama