Opodatkowanie pakietów medycznych niekorzystne dla pracowników i pracodawców
REKLAMA
Sprawa dotyczy uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2010 r. (II FPS 1/10), zgodnie z którą „wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią dla pracowników, którzy mają uprawnienie do ich wykorzystania, przychód z nieodpłatnego świadczenia”.
REKLAMA
Zobacz: Pracownicy zapłacą podatek od pakietów medycznych
Zdaniem ekspertów z PKPP Lewiatan uchwała NSA skutkuje daleko idącymi negatywnymi konsekwencjami po stronie zarówno pracodawców jak i pracowników.
Pracodawcy, którzy nie odprowadzali zaliczek, będą bowiem zobligowani do uregulowania zaległości podatkowej wraz z odsetkami. Ponadto, będą musieli dokonać korekt informacji dotyczących odprowadzonych zaliczek. Korekta ta, w związku z zasadami określania terminu przedawnienia zobowiązań podatkowych, dotknie rozliczeń począwszy od stycznia 2004 r. Ponadto, do końca 2006 r. pracodawcy sporządzali comiesięczne informacje PIT-4R. Zastosowanie się do uchwały będzie wymagało często sporządzenia kilkudziesięciu korekt wraz z uzasadnieniem.
Niekorzystne konsekwencje dotkną również pracowników, którzy powinni skorygować swoje zeznania roczne na podstawie informacji PIT-11 otrzymanych od pracodawcy. W związku z tym skala korekt zeznań rocznych pracowników będzie bardzo duża. Ponadto może się również zdarzyć, że nie wszyscy pracodawcy będą świadomi znaczenia orzeczenia NSA lub uznają, że to orzeczenie nie dotyczy ich bezpośrednio. W takiej sytuacji mogą zostać nie dokonane korekty PIT 11/PIT 4R a także nieodprowadzone dodatkowe kwot zaliczek. Taka sytuacja może też wystąpić z przyczyn obiektywnych np. związanych z likwidacją pracodawcy. Obowiązujące regulacje prawne nie zwalniają w takim przypadku podatnika z odpowiedzialności podatkowej jak i karnoskarbowej. W takim przypadku podatnik stanie przed koniecznością samodzielnego ustalenia wartości przychodu jaki, zdaniem NSA, osiągnął w związku z objęciem pakietem medycznym, co w przypadku korekt za lata ubiegłe może okazać się zadaniem skomplikowanym.
W związku z powyższym pracodawcy z PKPP Lewiatan zwrócili się z apelem do resortu finansów o podjęcie stosownych kroków legislacyjnych łagodzących negatywne skutki uchwały, np. poprzez wydanie rozporządzenia o zaniechaniu poboru podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu objęcia pracowników pakietem medycznym lub też przygotowanie stosownej ustawy abolicyjnej (z możliwością wprowadzenia warunku abolicyjnego).
Pakiety medyczne stanowią jedną z najpopularniejszych zachęt pozapłacowych, które pozytywnie wpływają na wizerunek pracodawcy. Dotychczasowe orzecznictwo w sprawie pakietów było niejednolite, część pakietów nie niosła ze sobą konsekwencji podatkowych dla pracowników.
Adam Kuchta
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat