reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany ustawy VAT zostały opublikowane

Zmiany ustawy VAT zostały opublikowane

Tekst najnowszej nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług został ogłoszony w Dzienniku Ustaw z 23 maja 2005 r. (Dz.U. nr 90, poz. 756).

Nowelizacja wprowadzi wiele zmian w obowiązujących przepisach. Do najważniejszych z nich można zaliczyć przede wszystkim tzw. ulgę na złe długi oraz zasady odliczania podatku naliczonego od zakupionych oraz wziętych w leasing samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych (np. wprowadzenie limitu odliczenia w wysokości 60 proc. kwoty podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł).

Nowelizacja ustawy o VAT ma wejść w życie 1 czerwca br., jednak z pewnymi wyjątkami. Przepisy regulujące zasady odliczania podatku naliczonego od zakupionych samochodów osobowych oraz od paliwa do takich samochodów mają zacząć obowiązywać dopiero po upływie 90 dni od ogłoszenia nowelizacji. Oznacza to, że w tym zakresie zmiany wejdą w życie dopiero 22 sierpnia 2005 r.

W pozostałym zaś zakresie nowe przepisy zaczną obowiązywać od czerwca, ale warto też pamiętać, że w niektórych przypadkach będą miały zastosowanie przepisy w brzmieniu sprzed zmiany, np. przy korekcie VAT od środków trwałych.

Bogdan Świąder
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Kopka

Wiceprezes ds. finansowania rolnictwa i budownictwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama