reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Faktury wysyłane e-mailem są legalne

Faktury wysyłane e-mailem są legalne

Fiskus konsekwentnie utrudnia życie przedsiębiorcom i uniemożliwia im wysyłanie faktur za pomocą e-maila – zauważa Business Centre Club.

Teoretycznie można wysyłać faktury elektroniczne, ale muszą one być opatrzone tzw. podpisem elektronicznym. Problem w tym, że jego koszt jest nie do udźwignięcia przez większość małych i mikro firm.

Wydawało się, że korzystny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z maja tego roku orzekający, że wysyłanie faktur bez podpisu elektronicznego e-mailem jest zgodne z przepisami, rozwiąże tę patową sytuację. Jednak Ministerstwo Finansów nadal obstaje przy swoim i zmusza firmy, aby - nie mając podpisu elektronicznego - przysyłały faktury zwykłą pocztą. Urzędnicy twierdzą, że wyrok NSA odnosi się wyłącznie do tego podatnika, któremu udało się go wywalczyć, a nie do wszystkich przedsiębiorców.

Postawa fiskusa w tej kwestii dziwi o tyle, że od przyszłego roku wszystkie rodzaje zeznań podatkowych, jak również ich korekty, będzie można składać w formie elektronicznej bez konieczności ich potwierdzania podpisem elektronicznym. Skoro jest to możliwe dla rozliczeń PIT, dlaczego nie udaje się w przypadku firmowych faktur?

Ekspert BCC i były wiceminister finansów Mirosław Barszcz radzi właścicielom firm, aby składali wnioski do izb skarbowych o interpretację przepisów i nakłaniali posłów do wnoszenia interpelacji w tej sprawie. Jeśli to nie poskutkuje, przedsiębiorcy powinni kierować sprawy do sądu.

BCC apeluje również do Ministerstwa Finansów o przeprowadzenie zmian legislacyjnych w zakresie e-faktur. Zgodnie z ubiegłorocznym raportem Komisji Europejskiej dotyczącym usuwania barier biurokratycznych, rozpowszechnienie używania faktur elektronicznych ma być jednym z podstawowych zadań państw członkowskich. Mimo tego, że w UE trwają prace nad stosowną zmianą przepisów, warto zauważyć, że przepisy unijne już obecnie dają państwom członkowskim możliwość znacznego złagodzenia zasad wystawiania i przesyłania faktur e-mailem. Ułatwienie i rozpowszechnienie stosowania e-faktur zależy więc wyłącznie od dobrej woli ministra finansów.

reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WebHat

WebHat to prężnie rozwijająca się firma tworząca interaktywny video e-learning.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama