| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Mandaty za brak ewidencji sprzedaży na kasach fiskalnych

Mandaty za brak ewidencji sprzedaży na kasach fiskalnych

W ramach prowadzonej od początku wakacji akcji "Weź paragon" do końca lipca kontrolerzy skarbowi wystawili 7,5 tys. mandatów na prawie 2 mln zł.

Akcja polega na wzmożonych kontrolach m.in. sklepów i punktów gastronomicznych, głównie w kurortach nadmorskich i na Mazurach. Trwa od początku wakacji i potrwa do końca letniej kanikuły. W jej ramach kontrolerzy sprawdzają, czy sprzedawcy ewidencjonują sprzedaż na kasach fiskalnych.

"Nam nie chodzi o mandaty i kary, tylko o to, by sprzedaż była rejestrowana na kasach. Przez sprzedaż nierejestrowaną budżetowi umykają ogromne pieniądze. Zależy nam też na wsparciu uczciwych przedsiębiorców, którzy przez to, że prowadzą opodatkowaną działalność, są mniej konkurencyjni" - powiedział wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz.

Podobną akcję inspektorzy skarbowi prowadzili podczas ferii zimowych. Wystawili wtedy ponad 5,8 tys. mandatów na kwotę przekraczającą 1,25 mln.

Kontrolowano przede wszystkim punkty sprzedaży w miejscowościach turystycznych i miejscach oferujących usługi związane z zimowym wypoczynkiem. Inspektorzy odwiedzali m.in. stoki narciarskie, lodowiska, wypożyczalnie sprzętu zimowego, szkoły jazdy na nartach, punkty i lokale gastronomiczne oraz stacje paliw.

Zgodnie z informacjami z MF, akcja miała na celu ograniczenie szarej strefy i tworzenie warunków dla uczciwej konkurencji wśród firm oferujących zimowe atrakcje. Kary dotyczyły przede wszystkim przypadków nieewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych, ale także niewydawania paragonów.

Resort finansów przypomina, że paragon ułatwia klientom dochodzenie swoich praw w przypadku, kiedy zakupiony towar lub usługa nie odpowiada jakości deklarowanej przez sprzedawcę lub posiada wady.

Intensywne kontrole kas, m.in. w punktach sprzedaży w nadmorskich miejscowościach, zaczęły się w ubiegłym roku. Z danych resortu wynika, że inspektorzy kontroli skarbowej za wykroczenia związane z kasami rejestrującymi wymierzyli wtedy ponad 30 tysięcy mandatów na łączną kwotę ponad 7 mln zł.

Źródło: PAP

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »