REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minimalne wynagrodzenie powiązane ze wzrostem PKB?

REKLAMA

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak opowiada się za powiązaniem wzrostu płacy minimalnej ze wzrostem PKB, aby ludzie o najniższych dochodach mogli skorzystać na rozwoju gospodarczym. Taką propozycję jego resort zamierza złożyć w Komisji Trójstronnej.

"W relacjach ze związkami zawodowymi, na Komisji Trójstronnej, będziemy składali propozycje dotyczące płacy minimalnej, żeby utrzymać pewien podstawowy poziom i dać wzmocnienie siły nabywczej ludzi, którzy mają niskie dochody" - powiedział wicepremier.

REKLAMA

Autopromocja

"Na przykład, jeżeli PKB będzie rosło powyżej 3 proc., można byłoby np. o 1 proc. podnieść płacę minimalną. To by dawało gwarancję pełniejszego udziału w podziale dochodu narodowego także tych ludzi, którzy mają niższe wynagrodzenia" - wyjaśnił Pawlak.

Pytany o tegoroczny wzrost PKB Pawlak powiedział, że może on przekroczyć 3 proc., co uznał za pomyślny wynik. Wicepremier nie chciał jednak sprecyzować, czy może to być wzrost rzędu 3,1 proc., czy raczej zbliżony do 3,5 proc.

"Trudno to powiedzieć, bo koniunktura na świecie układa się w sposób bardzo zmienny. Np. w USA dane makroekonomiczne były znacznie poniżej oczekiwań, co skutkowało mocnymi tąpnięciami na giełdzie. To świadczyłoby też o tym, że można spodziewać się różnych zawirowań, np. na walutach. Zmiany kursów walut były bardzo mocne i to odbijało się także na złotym" - ocenił Pawlak.

Jego zdaniem, tegoroczny wzrost PKB powyżej 3 proc. jest do osiągnięcia, jeżeli nie będzie - jak mówił - "jakichś niebezpiecznych działań". W tym kontekście Pawlak przypomniał, iż np. przy okazji dyskusji o wieloletnim planie finansowym prosił ministra finansów o wyjaśnienie operacji na swapach walutowych, których resort finansów dokonał na przełomie grudnia ubiegłego roku i stycznia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Ważne jest, abyśmy dbali o takie czynniki, które rzeczywiście budują koniunkturę" - podkreślił wicepremier. Jego zdaniem, utrzymanie obniżonego podatku dochodowego, na czym korzystają głównie ludzie o wyższych dochodach, powinno być zrównoważone np. obniżką podatku VAT z 7 do 5 proc. na podstawowe produkty żywnościowe. "Taka właśnie była sugestia PSL, którą skutecznie udało nam się przeprowadzić na rządzie" - powiedział Pawlak.

Pytany, czy przyszłoroczny deficyt budżetowy może być mniejszy od zakładanych 45 mld zł, wicepremier ocenił, że "jeżeli będą lepsze wyniki gospodarcze, jeżeli będzie lepszy wzrost gospodarczy, to w oczywisty sposób może być wtedy niższy deficyt".

REKLAMA

"Dlatego bardzo zwracamy uwagę na takie działania, które promują koniunkturę. Warto podkreślić np. zwiększenie siły nabywczej obywateli przez chociażby stworzenie możliwości korzystania w szerszym zakresie w leasingu konsumenckiego, bo to by dawało szansę na większe zakupy towarów konsumpcyjnych i szybsze budowanie przychodów budżetowych" - powiedział.

Pawlak opowiedział się również za szerszym niż dotąd promowaniem energooszczędności oraz rozwiązań zwiększających efektywność energetyczną. "W czasach takich jak obecnie ważne jest, aby budować bazę dochodów już teraz. Tutaj czasami - w moim przekonaniu - Ministerstwo Finansów jest zbyt pasywne i bardziej skłonne do dokręcania śruby niż do promowania takich przedsięwzięć, które rozwijają gospodarkę i dają ludziom szansę na głębszy oddech" - ocenił Pawlak.

Wicepremier uważa, że współczesna światowa gospodarka jest bardzo połączona, co pokazał przykład kryzysu z 2008 r.; nie wszystkie procesy gospodarcze są dziś pod kontrolą rządów krajowych. Tak jest np. na rynku żywnościowym, gdzie m.in. z powodu pożarów w Rosji oraz zmian klimatycznych wzrosły ceny zboża na świecie, także w Polsce. "W zeszłym roku były narzekania na niskie ceny zboża, w tym roku niektórzy narzekają na zbyt wysokie ceny zboża, bo to też rzutuje na produkty żywnościowe. Widać z tego, jak połączona jest dzisiaj gospodarka" - przekonywał Pawlak.

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA