REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System akcyzowy EMCS od 1 stycznia 2011 r.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie informacji umieszczanych w systemie EMCS PL oraz w e-AD. Wejście w życie rozporządzenia jak i uruchomienie nowego systemu zaplanowane jest na początek 2011 r.

Projektowane rozporządzenie stanowi nową regulację wynikającą z ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. Rozporządzenie określa:

REKLAMA

Autopromocja

- szczegółowy zakres informacji, które nie są automatycznie zapewnione przez system, a które powinny być dostarczone do systemu oraz przypadki, w których informacje takie powinny być dostarczone;

- dane pozostawione do decyzji państw członkowskich Unii Europejskiej, wymienione w rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 684/2009 z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy Rady 2008/118/WE w odniesieniu do skomputeryzowanych procedur przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (Dz. Urz. WE L 197 z 29.07.2009, str. 24-64), które umieszcza się obowiązkowo w e-AD lub w dokumencie zastępującym e-AD;

- sposób komunikowania się użytkowników z systemem, w szczególności sposób podpisywania dokumentów przesyłanych do systemu oraz sposób dostępu do systemu przez użytkowników;

- strukturę lokalnego numeru referencyjnego;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- warunki i sposób dostarczenia danych przez podmioty właściwemu naczelnikowi urzędu celnego, celem wprowadzenia ich do systemu.

W rozporządzeniu wyszczególniono informacje, które nie są automatycznie zapewnione przez system, a które powinny być dostarczone, tj. informacje dotyczące:

- zakończenia przemieszczenia wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w przypadku braku możliwości dokonania elektronicznego zamknięcia przemieszczenia w systemie, obowiązku zapłaty akcyzy w związku ze stwierdzonymi ubytkami przemieszczanych wyrobów akcyzowych na terytorium kraju, a także informacje dotyczące przerwania przemieszczenia, w szczególności w przypadku całkowitego zniszczenia lub utraty tych wyrobów, które są dostarczane do Systemu przez właściwego naczelnika urzędu celnego;

- nieprzesłania w terminie raportu odbioru lub zamiaru odmowy przyjęcia wyrobów akcyzowych lub odmowy przyjęcia wyrobów akcyzowych, w szczególności gdy wyroby wskazane w e-AD nie odpowiadają zamówieniu, które. są dostarczane do systemu przez podmiot odbierający;

- nieotrzymania w terminie raportu odbioru, które są dostarczane do systemu przez podmiot wysyłający.

 

Rozporządzenie określa, że poza danymi obligatoryjnymi określonymi w rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 684/2009 z dnia 24 lipca 2009 r., w e-AD lub w dokumencie zastępującym e-AD umieszcza się:

- datę faktury;

- czas wysyłki;

- numer VAT podmiotu gospodarczego będącego gwarantem i numer akcyzowy, w przypadku gdy podmiot ten jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego;

- nazwę podmiotu gospodarczego będącego pierwszym przewoźnikiem, adres jego siedziby oraz numer VAT;

- numer VAT organizatora transportu.

Dane te są niezbędne dla zapewnienia właściwej pracy systemu, w szczególności służą możliwości elektronicznego zajęcia zabezpieczenia, a także uzyskaniu pełnej informacji o przemieszczeniu.

Podmioty, które będą używały systemu EMCS PL zobowiązane są do złożenia do właściwego naczelnika urzędu celnego wniosku o rejestrację danych na potrzeby komunikowania się z systemem. Wniosek powinien zawierać niezbędne dane, które będą identyfikowały podmiot wnioskujący oraz podmiot, który będzie wprowadzał dane do systemu. W szczególności wniosek określa także sposób komunikacji z systemem oraz listę osób uprawnionych do przesyłania komunikatów do systemu. Przykładowy wzór wniosku zostanie opublikowany na stronie internetowej Ministra Finansów.

Ponadto, przedmiotowe rozporządzenie określa procedury w przypadku do niedostępności systemu EMCS PL spowodowanej awarią lub innymi problemami technicznymi.

Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2011 r., tj. z zachowaniem vacatio legis. Termin wejścia w życie tych przepisów skorelowany jest z terminem wejścia w życie systemu EMCS PL.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA