REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System akcyzowy EMCS od 1 stycznia 2011 r.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie informacji umieszczanych w systemie EMCS PL oraz w e-AD. Wejście w życie rozporządzenia jak i uruchomienie nowego systemu zaplanowane jest na początek 2011 r.

Projektowane rozporządzenie stanowi nową regulację wynikającą z ustawy z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym. Rozporządzenie określa:

Autopromocja

- szczegółowy zakres informacji, które nie są automatycznie zapewnione przez system, a które powinny być dostarczone do systemu oraz przypadki, w których informacje takie powinny być dostarczone;

- dane pozostawione do decyzji państw członkowskich Unii Europejskiej, wymienione w rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 684/2009 z dnia 24 lipca 2009 r. w sprawie wykonania dyrektywy Rady 2008/118/WE w odniesieniu do skomputeryzowanych procedur przemieszczania wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy (Dz. Urz. WE L 197 z 29.07.2009, str. 24-64), które umieszcza się obowiązkowo w e-AD lub w dokumencie zastępującym e-AD;

- sposób komunikowania się użytkowników z systemem, w szczególności sposób podpisywania dokumentów przesyłanych do systemu oraz sposób dostępu do systemu przez użytkowników;

- strukturę lokalnego numeru referencyjnego;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- warunki i sposób dostarczenia danych przez podmioty właściwemu naczelnikowi urzędu celnego, celem wprowadzenia ich do systemu.

W rozporządzeniu wyszczególniono informacje, które nie są automatycznie zapewnione przez system, a które powinny być dostarczone, tj. informacje dotyczące:

- zakończenia przemieszczenia wyrobów akcyzowych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w przypadku braku możliwości dokonania elektronicznego zamknięcia przemieszczenia w systemie, obowiązku zapłaty akcyzy w związku ze stwierdzonymi ubytkami przemieszczanych wyrobów akcyzowych na terytorium kraju, a także informacje dotyczące przerwania przemieszczenia, w szczególności w przypadku całkowitego zniszczenia lub utraty tych wyrobów, które są dostarczane do Systemu przez właściwego naczelnika urzędu celnego;

- nieprzesłania w terminie raportu odbioru lub zamiaru odmowy przyjęcia wyrobów akcyzowych lub odmowy przyjęcia wyrobów akcyzowych, w szczególności gdy wyroby wskazane w e-AD nie odpowiadają zamówieniu, które. są dostarczane do systemu przez podmiot odbierający;

- nieotrzymania w terminie raportu odbioru, które są dostarczane do systemu przez podmiot wysyłający.

 

Rozporządzenie określa, że poza danymi obligatoryjnymi określonymi w rozporządzeniu Komisji (WE) Nr 684/2009 z dnia 24 lipca 2009 r., w e-AD lub w dokumencie zastępującym e-AD umieszcza się:

- datę faktury;

- czas wysyłki;

- numer VAT podmiotu gospodarczego będącego gwarantem i numer akcyzowy, w przypadku gdy podmiot ten jest zarejestrowanym podatnikiem podatku akcyzowego;

Autopromocja

- nazwę podmiotu gospodarczego będącego pierwszym przewoźnikiem, adres jego siedziby oraz numer VAT;

- numer VAT organizatora transportu.

Dane te są niezbędne dla zapewnienia właściwej pracy systemu, w szczególności służą możliwości elektronicznego zajęcia zabezpieczenia, a także uzyskaniu pełnej informacji o przemieszczeniu.

Autopromocja

Podmioty, które będą używały systemu EMCS PL zobowiązane są do złożenia do właściwego naczelnika urzędu celnego wniosku o rejestrację danych na potrzeby komunikowania się z systemem. Wniosek powinien zawierać niezbędne dane, które będą identyfikowały podmiot wnioskujący oraz podmiot, który będzie wprowadzał dane do systemu. W szczególności wniosek określa także sposób komunikacji z systemem oraz listę osób uprawnionych do przesyłania komunikatów do systemu. Przykładowy wzór wniosku zostanie opublikowany na stronie internetowej Ministra Finansów.

Ponadto, przedmiotowe rozporządzenie określa procedury w przypadku do niedostępności systemu EMCS PL spowodowanej awarią lub innymi problemami technicznymi.

Nowe przepisy wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2011 r., tj. z zachowaniem vacatio legis. Termin wejścia w życie tych przepisów skorelowany jest z terminem wejścia w życie systemu EMCS PL.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA