reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Luksemburg wprowadza podatek kryzysowy

Luksemburg wprowadza podatek kryzysowy

Luksemburska Izba Deputowanych przegłosowała przyjęcie ustawy o numerze 6166, na mocy której zostaną wprowadzone przepisy podatkowe związane z kryzysem gospodarczym.

Ustawa ma na celu wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią zrównoważenie finansów publicznych, a także wprowadzenie nowego podatku, tzw. podatku kryzysowego.
Podstawowe rozwiązania zawarte w nowo przyjętej ustawie obejmują m.in.:

- podwyższenie o 1%  najwyższej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych, która obecnie wynosi 38%. Nową stawką PIT będzie opodatkowany dochód 1 klasy przekraczający 41 793 euro, jak również dochód 2 klasy przekraczający 83 586 euro (klasy podatkowe w Luksemburgu związane są ze stanem rodzinnym podatnika);

- zwiększenie z 60% do 80% maksymalnej stawki amortyzacyjnej przysługującej w przypadku inwestycji mających na celu ochronę środowiska i oszczędność energii;

- wprowadzenie ograniczeń w zakresie odliczenia od podstawy opodatkowania dla pracodawcy odpraw wypłacanych pracownikom, dlatego też nie będzie już możliwości odliczenia odprawy przekraczającej 300 000 euro;

- podwyższenie do 4% stawki podatku solidarnościowego, natomiast w przypadku dochodu przekraczającego 150 000 euro w klasie 1 i 1a, jak również 300 000 euro w klasie drugiej, podatek solidarnościowy zostanie zwiększony do 6%.

Środki te mają przyczynić się do zmniejszenia deficytu budżetowego w Luksemburgu o 650 mln euro i wejdą w życie od 1 stycznia 2011 r.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

reklama

Czytaj także

Źródło:

Tax Care
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama