Koszty żłobka będą kosztami uzyskania przychodu pracodawcy
REKLAMA
„Korzyścią dla pracodawcy będą również mniejsze wydatki związane z koniecznością przeprowadzenia rekrutacji i zatrudnienia oraz przeszkolenia pracownika w miejsce osoby, która skorzystałaby z urlopu wychowawczego, gdyby pracodawca nie zapewnił opieki nad dzieckiem w żłobku. Dodatkowo będzie istniała możliwość odpłatnego oferowania usług żłobka dla osób spoza firmy, co stanowić może dodatkowy przychód pracodawcy" - mówi dr Grażyna Spytek-Bandurska, wicedyrektorka Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan.
REKLAMA
Po wprowadzeniu ustawy żłobkowej, w ramach wydatków na bieżące funkcjonowanie żłobka pracodawca będzie ponosił koszty zatrudnienia opiekunów. Dzięki temu budżet państwa zyska dodatkowy dochód z podatku dochodowego od osób fizycznych, odprowadzanego od płac tych osób. Wzrosną również wpływy ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
„Pracownik będzie ponosił jedynie część kosztów opieki nad dzieckiem w żłobku. Nie będzie więc musiał przerywać kariery zawodowej, zaoszczędzi na wydatkach na zatrudnienie opiekunki czy też dojazd do innego żłobka" - dodaje Grażyna Spytek-Bandurska.
Utworzenie zakładowego żłobka spowoduje, iż część osób nie skorzysta z urlopu wychowawczego, co oznacza dodatkową korzyść dla budżetu państwa, związaną ze zmniejszeniem wydatków na składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne, opłacanych za osoby przebywające na urlopach wychowawczych.
Ustawę o formach opieki nad dziećmi do lat trzech Sejm przyjął w środę, 5 stycznia. Ustawa ma ułatwić zakładanie żłobków. Określa też standardy, jakie spełniać muszą te placówki.
Źródło: kadry.infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA