| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ujednolicone zasady opłacania składki zdrowotnej za pracowników delegowanych za granicę

Ujednolicone zasady opłacania składki zdrowotnej za pracowników delegowanych za granicę

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje zmiana przepisu, która miała na celu wyeliminowanie luki wprowadzonej niezamierzenie od 2007 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (przez dodanie ust. 6 do art. 32), czego skutkiem było zróżnicowanie sytuacji pracowników delegowanych w zależności od kraju wykonywania pracy.

Do 31 grudnia 2010 r. w przypadku nieobliczania przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - zgodnie z przepisami updof - od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składki zdrowotnej, składkę obliczoną za poszczególne miesiące należało obniżać do wysokości 0 zł.

Zatem pracownicy, których dochody z mocy odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania były zwolnione z opodatkowania w Polsce, lecz którzy nadal pozostawali polskimi ubezpieczonymi, mieli obowiązek opłacać składkę zdrowotną, podczas gdy pracownicy delegowani (również podlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce), w przypadku których zaprzestanie odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy przez płatników następuje mimo opodatkowania ich dochodów w Polsce, zostali zwolnieni z odprowadzania tej składki.

W wyniku nowelizacji ustawy z 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. Nr 257, poz. 1723) został przywrócony stan prawny, jaki obowiązywał przed wejściem w życie art. 32 ust. 6 updof. Od 1 stycznia 2011 r. zwolnienie z odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne zostaje wyłączone w odniesieniu do wszelkich przychodów osób ubezpieczonych, od których płatnik nie odprowadza zaliczki na podatek dochodowy na podstawie dyspozycji zawartej w art. 32 ust. 6 updof. Oznacza to, że pracownicy delegowani - dopóki z mocy przepisów wspólnotowych posiadają status ubezpieczonych w ramach polskiego systemu zabezpieczenia społecznego - są objęci obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne bez względu na to, czy wykonują pracę w kraju, z którym Rzeczpospolita Polska posiada umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, i niezależnie od charakteru takiej umowy.

Od 1 stycznia 2011 r. obniżanie składki do 0 zł nie ma zastosowania także do niektórych przychodów, od których na mocy przepisów updof pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy. Brak takiego przepisu do 31 grudnia 2010 r. powodował, że w niektórych przypadkach wobec nieobliczania zaliczki na podatek dochodowy przez płatników nie była również odprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowotne (np. od przychodów z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia oraz od przychodów z tytułu pełnienia funkcji członków rad nadzorczych).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK