| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 10 lat na odbiór nadpłaconych składek ZUS

10 lat na odbiór nadpłaconych składek ZUS

Umorzenie składek nadpłaconych Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych po 10 latach zakłada omawiana w Sejmie nowelizacja czterech ustaw. Przed głosowaniami zmian, nowelizacja trafi jeszcze do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny.

Omawiane w Sejmie zmiany dotyczą czterech ustaw: o systemie ubezpieczeń społecznych, o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o emeryturach pomostowych.

Wszystkie kluby poparły projekt zmian w ustawach, ale zgłosiły też poprawki doprecyzowujące. Dlatego jeszcze raz zbierze się sejmowa komisja.

Zmiana dotycząca 10-letniego okresu, w którym można ubiegać się o zwrot nadpłaconych składek w ZUS, wynika z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z maja 2010 r. Trybunał uchylił przepisy o terminach przedawnienia roszczeń. Oznacza to, że od wejścia w życie wyroku TK w czerwcu 2010 r. nie ma okresu przedawnienia - uprawnieni mogą bezterminowo dochodzić swoich roszczeń od ZUS.

Zgodnie z proponowanymi zmianami nienależnie opłacone składki po 10 latach ulegną przedawnieniu. Termin będzie biegł od dnia otrzymania zawiadomienia o kwocie takich składek lub przy mniejszych kwotach - od dnia ich opłacenia. Bieg tego okresu może być zawieszony.

W ustawie o ubezpieczeniach zdrowotnych zmiana polega na tym, że poszkodowany w wypadku przy pracy, czy dotknięty chorobą zawodową, mógł uzyskać świadczenia stomatologiczne i szczepienia ochronne w dowolnej placówce, które ma umowę z NFZ. Do tej pory ZUS organizował konkursy na takie świadczenia i wskazywał uprawnionej do nich osobie, do których placówek ma się udać. W ocenie rządu rozszerzenie liczby placówek ułatwi dostęp do tej pomocy medycznej oraz ograniczy koszty związane z konkursami.

Ubezpieczenie wypadkowe, z którego finansowane są świadczenia stomatologiczne i szczepienia, nie dotyczą dużej liczby osób. Od 2004 r. do 2009 r. skorzystało z nich 139 osób, a łączne koszty tych usług wyniosły 148,8 tys. zł. Znikome jest też zainteresowanie podpisywaniem takich umów - w 2009 r. na 232 ogłoszone konkursy podpisano jedynie 14 umów.

W ustawie o emeryturach pomostowych zmienią się jedynie procedury dotyczące planowania i sprawozdawczości funduszu emerytur pomostowych - będą dostosowane do tych, które obowiązują w innych funduszach obsługiwanych przez ZUS. Za planowanie i sprawozdawczość odpowiedzialny będzie minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego.

Zmiany dotyczą też inspektorów kontroli ZUS. Nowelizacja ma pozwolić inspektorom na dalszą pracę, gdy otrzymają emeryturę lub rentę. Zgodnie z przepisami prezes ZUS miał obowiązek odwołać inspektora ze stanowiska, jeśli ustalono mu prawo do emerytury lub renty.

O zmianę obecnych przepisów występował Rzecznik Praw Obywatelskich, który zwracał uwagę, że jest on niezgodny z Konstytucją - ponieważ kryje w sobie dyskryminację - pośrednią ze względu na płeć i bezpośrednią ze względu na wiek. W ZUS jest ok. 1500 inspektorów.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Elżbieta Jachymczak

Publicystka ekonomiczna, bankowczyni, pedagog.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »