reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > 1-proc. CIT od przychodów?

1-proc. CIT od przychodów?

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zwrócił się do ministra finansów o zmiany w podatku CIT od osób prawnych. Zamiast obecnego 19-proc. podatku od zysków firm związek proponuje 1-proc. podatek płacony od przychodów, co dałoby budżetowi dodatkowe 32,2 mld zł.

W ocenie władz związku wprowadzenie zryczałtowanego, 1-proc. podatku CIT od przychodów zamiast obecnie obowiązującej 19-proc. stawki CIT od zysków przyniesie budżetowi wpływy w wysokości 57 mld 627 mln zł, przy obecnych 25 mld 375 mln zł z CIT. Oznacza to, że wpływy budżetowe byłyby wyższe dodatkowo o 32 mld 252 mln zł - podał ZPP.

Obecny poziom przychodów z CIT oznacza, że każda firma płaci podatek przeciętnie od 0,44 proc. przychodów. Większość firm w ogóle nie płaci tego podatku; uiszcza go 36,64 proc. podatników. Zysk wykazuje 119 tys. 935 firm z 327 tys. 292 wszystkich firm - tłumaczy ZPP.

Najmniejsze firmy, prowadzące działalność gospodarczą w oparciu o wpis do ewidencji, szacunkowo płacą podatek dochodowy wynoszący ok. 2 proc. przychodów - pięć razy więcej niż średnia - podkreślają władze ZPP. Duże firmy w zasadzie w ogóle nie płacą podatków, bo opanowały "żonglerkę tzw. kosztami uzyskania przychodu i transferu zysków zagranicę" - przekonuje Związek.

ZPP uważa, że wprowadzenie nowego podatku przyniosłoby oszczędności w ramach aparatu skarbowego, który zostanie uwolniony od kontrolowania tzw. kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowe wpływy będą też z inwestycji, bo znaczna część firm przeznaczy zaoszczędzone na manipulacjach kosztami przychodu środki, na działania inwestycje - przekonuje ZPP.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Magdalena Kobos poinformowała, że resort nie zdążył się jeszcze zapoznać z listem, w związku z tym na razie nie może się odnieść do zawartych w nim wyliczeń. "Uczynimy to po uważnym zapoznaniu się z przedstawionymi postulatami" - zapewniała.

ZPP jest organizacją związkową zrzeszającą małych i średnich pracodawców - zatrudniających do 250 osób. Powstała we wrześniu 2010 r. List podpisali: przewodniczący rady nadzorczej ZPP Robert Gwiazdowski, prezes Cezary Kaźmierczak i wiceprezes Tomasz Pruszczyński.

W kraju jest ponad 1,5 mln firm zatrudniających do 250 pracowników. Firmy te wytwarzają ponad 60 proc. PKB i tworzą ponad 70 proc. miejsc pracy - podaje ZPP.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama