REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małe szanse na zwrócenie VAT-u

REKLAMA

Wyrażane są opinie, że poselski projekt ustawy o zwrocie indywidualnym inwestorom różnicy wynikającej z podwyżki VAT z 7 proc. do 22 proc. na materiały budowlane powinien jednak zostać skierowany pod obrady Sejmu.

Oprojekcie stało się głośno w związku z wypowiedzią marszałka Włodzimierza Cimoszewicza, który powiedział, że nie skieruje na posiedzenie Sejmu tego projektu ustawy. – Traktuję to jako rozdawnictwo pieniędzy przed wyborami. Ten projekt nie będzie rozpatrzony do końca kadencji – zapowiedział marszałek W. Cimoszewicz

Autopromocja

Tymczasem poseł Barbara Marianowska, przewodnicząca podkomisji pracującej nad projektem uważa, że powinien on zostać skierowany pod obrady Sejmu. Na przełomie sierpnia i września ub.r. sejmowa podkomisja zakończyła prace nad projektem. Następnie został on zaakceptowany przez sejmową Komisję Finansów Publicznych. – Teraz projektem powinien zająć się Sejm. To byłoby drugie czytanie, w czasie którego posłowie mogą przecież zgłaszać ewentualne poprawki – powiedziała „GP” poseł Barbara Marianowska.

Tego samego zdania jest Jerzy Szczygielski, wiceprezes Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa. Podkreśla, że to Sejm powinien zadecydować o losach projektu.

Jerzy Szczygielski przypomina, że stawka VAT na materiały budowlane poszła w górę 1 maja 2004 r. Związane to było z wejściem w życie nowej ustawy o VAT. Podwyżka była znaczna – z 7 proc. do 22 proc. Zwiększeniu opodatkowania towarzyszył wzrost cen. Najbardziej ucierpiały na tym osoby budujące własne domy samodzielnie. – Więcej płacą za materiały, jednak nie mogą odliczyć VAT, tak jak firmy podlegające temu podatkowi. Dlatego osoby budujące samodzielnie są w gorszej sytuacji niż kupujący mieszkanie od spółdzielni lub firm deweloperskich, które mogą odliczać VAT. Mamy więc do czynienia z nierównością wobec prawa – powiedział „GP” Jerzy Szczygielski, wiceprezes Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa. Zwrócił uwagę, że projekt ustawy o zwrocie indywidualnym inwestorom różnicy wynikającej z podwyżki VAT z 7 proc. do 22 proc. na materiały budowlane był gotowy wiele miesięcy temu, a więc na długo przed terminem wyborów.

Zarówno poseł B. Marianowska, jak i J. Szczygielski podkreślają, że brak ustawy o zwrocie VAT dla indywidualnych inwestorów przynosi szkody. – Będę dążyła do zorganizowania spotkania marszałka Włodzimierza Cimoszewicza z przedstawicielami branży budowlanej, aby omówić te wszystkie kwestie – powiedziała „GP” poseł B. Marianowska.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Kancelarii Sejmu poinformowano „GP”, że jeżeli projekt ustawy nie zostanie uchwalony do końca tej kadencji, to po prostu przejdzie do historii. W nowej kadencji będzie trzeba od nowa rozpocząć prace legislacyjne nad propozycjami dotyczącymi zwrotu części VAT.


Krzysztof Tomaszewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA