| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych i ustawy o KRS

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych i ustawy o KRS

Na ostatnim posiedzeniu Sejm zgodził się na poprawki Senatu do nowelizacji kodeksów: spółek handlowych i cywilnego oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Dotyczą one m.in. powoływania spółek przez internet.

Senat wprowadził dziewięć poprawek do nowelizacji; wszystkie uzyskały pozytywną opinię Sejmu.

Zgodnie z jedną z poprawek, umowa spółki powoływanej przez internet będzie skutecznie zawarta po wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego wszystkich danych koniecznych do jej zawarcia i z chwilą opatrzenia podpisem elektronicznym.

Posłowie zgodzili się też z wnioskiem Senatu, który zaproponował, by zmiana umowy spółki powoływanej przy pomocy internetowego wzorca umowy nie wymagała aktu notarialnego, jak uznał wcześniej Sejm.

Ponadto Senat wprowadził poprawki doprecyzowujące nowe regulacje oraz dostosowujące przepisy do obowiązujących zasad legislacji. Część poprawek dotyczy też prawidłowego sformułowania upoważnień do wydania przepisów wykonawczych.

Ustawa jest częścią rządowego pakietu deregulacyjnego. Zgodnie z zapowiedzią rządu nowe przepisy mają ułatwić i znacząco przyspieszyć procedury zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a także uproszczą zasady wpisywania ich do KRS.

Nowelizacja daje możliwość tworzenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością przy wykorzystaniu specjalnego wzorca umowy, który będzie udostępniony w internecie. Rząd zastrzega, że rejestracja internetowa spółek będzie uprawnieniem, nie obowiązkiem założycieli.

Wniosek rejestrowy, umowa spółki (utworzonej przez internet) i lista wspólników będą sporządzane na formularzach udostępnianych w sieci oraz opatrywane podpisem elektronicznym uprawnionych osób. Dokumenty będą przesyłane elektronicznie do sądu rejestrowego, a wniosek o wpis spółki z o.o. sąd będzie rozpoznawał w terminie jednego dnia od daty jego wpływu.

W przypadku umów spółek tworzonych internetowo zniesiony zostanie wymóg aktu notarialnego. Zmiana umowy spółki będzie jednak wymagała potwierdzenia przez notariusza.

Rząd szacuje, że koszty związane z utworzeniem systemu informatycznego dla rejestracji spółek z o.o. w trybie on-line wyniosą 2 mln zł, a te związane z infrastrukturą techniczną oszacowano na 5 mln zł. Dodatkowe wydatki będą wiązały się z utrzymaniem systemu - serwisowaniem, wynagrodzeniami dla personelu nadzorującego system i obsługującego część techniczną - oszacowano na 300 tys. zł rocznie.

Autorzy ustawy uważają, że wdrożenie nowych przepisów przyczyni się zapewne do zwiększenia liczby tworzonych przez internet spółek z o.o. Według rządu może to spowodować "odpowiedni" wzrost dochodów budżetu państwa, ale w tej chwili trudno jest oszacować, czy i o ile one wzrosną.

Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2012 r., teraz trafiła do podpisu prezydenta.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

R. Olszewski, J. Tokarski i Wspólnicy

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK