reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wykroczenie, ale nie karane

Wykroczenie, ale nie karane

Można odstąpić od wymierzenia kary wobec dyrektora ZOZ, który, co prawda, naruszył ustawę o zamówieniach publicznych, ale prowadzone przez niego zakupy były celowe i racjonalne - uznała Główna Komisja Orzekająca (GKO) przy ministrze finansów.

GKO rozpatrywała odwołanie Henryka M., dyrektora jednego ze śląskich Zakładów Opieki Zdrowotnej, od orzeczenia Komisji Orzekającej w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Katowicach. Po doniesieniu inspektora kontroli skarbowej organ ten uznał, że Henryk M. jest winny nieumyślnego naruszenia dyscypliny finansów publicznych określonego w art. 138 ust. 1 pkt 12 ustawy o finansach publicznych, dotyczącego złamania zasad dotyczących zamówień publicznych. W 2002 r. dyrektor dokonał w trybie z wolnej ręki kilkudziesięciu zakupów: leków, materiałów opatrunkowych oraz materiałów stomatologicznych i środków dezynfekcyjnych dla ZOZ o łącznej wartości ponad 51 tys. zł. Zdaniem komisji nie było podstaw do udzielenia zamówień z wolnej ręki.

Za przypisany czyn komisja wymierzyła karę upomnienia.

Dyrektor ZOZ odwołał się od orzeczenia, tłumacząc, że nie mógł podpisać jednej umowy na dostawę, gdyż nie znał zużycia leków. Zakupy w mniejszych partiach – głównie leków ratujących życie – były więc bardziej racjonalne. Poza tym próbował rozpisać przetarg, ale nikt nie zgłosił swoich ofert, ponieważ z powodu trudnej sytuacji finansowej ZOZ zalegał z zapłatą za poprzednie dostawy.

GKO uchyliła orzeczenie w części dotyczącej upomnienia. Stwierdziła (w orzeczeniu DF/GKO/Odw.-20/27/2005/202), że nie można uznać, iż wydatki na leki czynione przez dyrektora ZOZ były nieracjonalne lub niecelowe. Były bowiem związane z działalnością statutową jednostki. Ponieważ jednak doszło do wykroczenia, GKO jedynie odstąpiła od wymierzenia kary.


Marcin Musiał
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Intelligence Dwumiesięcznik

Business Intelligence to nowy punkt widzenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama