reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Koniec z limitami udzielanych licencji taksówkarskich

Koniec z limitami udzielanych licencji taksówkarskich

Dnia 7 kwietnia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, która zniosła możliwość limitowania liczby udzielanych licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką, a tym samym zakłada otwarcie rynku przewozów taksówkowych dla nowych przedsiębiorców.

Ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o zmianie ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 48, poz. 247)

Do tej pory właściwe rady gmin i Rada m.st. Warszawy określały - najpóźniej do 30 listopada każdego roku - liczbę nowych licencji przeznaczonych do wydania na przyszły rok kalendarzowy. Jednocześnie, niedotrzymanie powyższego terminu oznaczało zachowanie dotychczasowej liczby licencji. Przykładowo w Warszawie w latach 2006 - 2007  nowe licencje taksówkowe udzielane były jedynie w miejsce uprawnień „odzyskanych”, gdyż stan ogólny licencji w ilości 7962 nie mógł ulec zmianie.

Aby zapobiec tego typu sytuacjom, została wprowadzona nowelizacja, która ma na celu zniesienie możliwości limitowania przyznawanych licencji taksówkowych. Uchylenie art. 6 ust. 6 i 7 ustawy o transporcie drogowym spowodowało, że od 7 kwietnia 2011 r. transport drogowy taksówką może wykonywać każdy, kto spełni ustawowe warunki dostępu do zawodu i zda egzamin.

Nowelizacja doprecyzowuje także pojęcie przewozu okazjonalnego, który może być wykonywany pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 osób łącznie z kierowcą. Niemniej, w ramach wyjątku dopuszczalny jest przewóz okazjonalny pojazdami zabytkowymi niespełniającymi ww. kryterium. W przypadku, gdy podczas kontroli drogowej zostaną stwierdzone naruszenia polegające na wykonywaniu przewozu okazjonalnego samochodem niespełniającym kryterium konstrukcyjnego, kierowca pojazdu samochodowego realizujący przewóz drogowy podlega karze grzywny w wysokości 15 tys. zł.

Wskazać przy tym należy, że nowelizacja przewiduje roczny okres dostosowawczy dla przedsiębiorców wykonujących przewozy okazjonalne. Mogą oni świadczyć usługi na dotychczasowych zasadach przez czas określony w licencji, nie dłużej jednak niż do 7 kwietnia 2012 r.

Podsumowując należy stwierdzić, że nowelizacja ujednolici świadczenie usług przewozowych samochodami osobowymi w Polsce i zniesie bariery dla przedsiębiorców zainteresowanych rozpoczęciem działalności w tym zakresie. W tym kontekście, nasuwają się wątpliwości, czy rozszerzenie kręgu taksówkarzy o nowych, czasem mniej doświadczonych kierowców, wpłynie na jakość świadczonych usług? Należy również zwrócić uwagę, iż takie rozwiązanie z pewnością może budzić sprzeciw dotychczasowych taksówkarzy, którzy stracą monopol na wykonywanie transportu drogowego taksówką.

Aneta Wrona-Kłoczko

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama