REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małym i średnim firmom łatwiej o finansowanie

REKLAMA

W Unii Europejskiej maleje liczba małych i średnich firm mających trudności z uzyskaniem dofinansowania - wynika z raportu UEAPME (organizacja zrzeszająca związki rzemiosła w UE), Grupy Unicredit oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Z raportu "Sektor MSP w Europie - dostęp do finansowania wczoraj, dziś i jutro", który został przedstawiony w Warszawie podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Związek Rzemiosła Polskiego wynika, że wskaźnik klimatu biznesowego sektora MSP - obliczany przez UEAPME na podstawie badań wśród 50 tys. małych i średnich firm w Europie - wzrósł w pierwszej połowie 2011 r. do 72,1 pkt, wobec 65,5 pkt w drugiej połowie 2010 r.

Autopromocja

W efekcie wskaźnik ten niemal osiągnął poziom z pierwszej połowy 2008 r. (73,2 pkt). "Po kilku mniej korzystnych latach, poprawia się sytuacja w dostępie do finansowania wśród firm sektora MSP. Mimo, że wskaźniki klimatu biznesowego wracają do poziomów sprzed kryzysu, nie da się ukryć, że przedstawiciele rzemiosła i przedsiębiorstw sektora MSP nadal z niepewnością patrzą w przyszłość" - powiedział prezydent UEAPME Loek Hermans.

Z raportu wynika, że mniej niż jedna na pięć małych firm doświadcza w tym momencie problemów, natomiast dwa przedsiębiorstwa na 100 zgłosiły całkowity brak dostępu do finansowania. Mimo że dane różnią się znacząco w poszczególnych krajach członkowskich UE - zwiększa się dostęp do finansowania m.in. w Austrii, zmniejsza się w Irlandii, a w Niemczech jest stabilny.

Wyrażane w całej Europie obawy o przyszłość podzielają także polscy przedsiębiorcy. Jak wskazali autorzy raportu, jednym z ich największych zmartwień jest brak środków na rozwój. "Pozyskanie finansowania dla wielu małych i średnich firm pozostaje wyzwaniem. Mam jednak nadzieję, że to się wkrótce zmieni, także dzięki współpracy z instytucjami finansowymi, a małe firmy otrzymają odpowiednie wsparcie, co pomoże gospodarce rozwijać się szybciej" - powiedział prezes Związku Rzemiosła Polskiego i wiceprezydent UEAPME Jerzy Bartnik.

Wiceprezes Grupy Unicredit odpowiedzialny za pion Family&SME (MSP) Alessandro Decio stwierdził, że sektor ten jest bardzo ważny z punktu widzenia banku. "Grupa UniCredit obsługuje 2 miliony klientów segmentu MSP w 22 krajach, w których działamy. Małe firmy to dla nas strategiczny segment(...)" - powiedział Decio.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W pierwszym kwartale 2011 r. zanotowaliśmy w naszym banku dwucyfrową dynamikę wzrostu akcji kredytowej w segmencie MSP na poziomie 16 proc. w ujęciu rocznym. To dobry start potwierdzający kontynuację pozytywnych trendów z poprzedniego roku" - stwierdził wiceprezes Banku Pekao dpowiedzialny za detal, Grzegorz Piwowar.

Raport "Sektor MSP w Europie - dostęp do finansowania wczoraj, dziś i jutro" został opublikowany w Warszawie, gdzie obchodzono 30 rocznicę powstania UEAPME. Polskim członkiem tej organizacji jest Związek Rzemiosła Polskiego. W rocznicowym spotkaniu uczestniczył m.in. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, który podkreślił, że firmy z sektora MSP nie mogą być uzależnione od wielkich banków.

"Małe i średnie firmy powinny mieć małych i średnich partnerów finansowych, przynajmniej w jakiejś części (...). Nie powinny być skazane tylko na wielkie banki (...). Te mniejsze, lokalne banki, które są bliżej firmy, potrafią lepiej ocenić jej potencjał" - powiedział w piątek Pawlak.

Dodał, że można też indywidualnie wziąć pożyczkę i wnieść ją do firmy. "Mamy też możliwość korzystania z takich mechanizmów w różnych projektach kapitałowych, gdzie udziałowcy mogą posiłkować się pożyczką (...). Łatwiej jest, gdy 100 przedsiębiorców pożyczy na przykład po 100 tys. euro ze swoich lokalnych banków i wniesie je do firmy, niż uzyskać jednorazową pożyczkę na 10 mln euro" - stwierdził Pawlak.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

20 maja upływa termin na rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA