REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małym i średnim firmom łatwiej o finansowanie

REKLAMA

W Unii Europejskiej maleje liczba małych i średnich firm mających trudności z uzyskaniem dofinansowania - wynika z raportu UEAPME (organizacja zrzeszająca związki rzemiosła w UE), Grupy Unicredit oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Z raportu "Sektor MSP w Europie - dostęp do finansowania wczoraj, dziś i jutro", który został przedstawiony w Warszawie podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Związek Rzemiosła Polskiego wynika, że wskaźnik klimatu biznesowego sektora MSP - obliczany przez UEAPME na podstawie badań wśród 50 tys. małych i średnich firm w Europie - wzrósł w pierwszej połowie 2011 r. do 72,1 pkt, wobec 65,5 pkt w drugiej połowie 2010 r.

Autopromocja

W efekcie wskaźnik ten niemal osiągnął poziom z pierwszej połowy 2008 r. (73,2 pkt). "Po kilku mniej korzystnych latach, poprawia się sytuacja w dostępie do finansowania wśród firm sektora MSP. Mimo, że wskaźniki klimatu biznesowego wracają do poziomów sprzed kryzysu, nie da się ukryć, że przedstawiciele rzemiosła i przedsiębiorstw sektora MSP nadal z niepewnością patrzą w przyszłość" - powiedział prezydent UEAPME Loek Hermans.

Z raportu wynika, że mniej niż jedna na pięć małych firm doświadcza w tym momencie problemów, natomiast dwa przedsiębiorstwa na 100 zgłosiły całkowity brak dostępu do finansowania. Mimo że dane różnią się znacząco w poszczególnych krajach członkowskich UE - zwiększa się dostęp do finansowania m.in. w Austrii, zmniejsza się w Irlandii, a w Niemczech jest stabilny.

Wyrażane w całej Europie obawy o przyszłość podzielają także polscy przedsiębiorcy. Jak wskazali autorzy raportu, jednym z ich największych zmartwień jest brak środków na rozwój. "Pozyskanie finansowania dla wielu małych i średnich firm pozostaje wyzwaniem. Mam jednak nadzieję, że to się wkrótce zmieni, także dzięki współpracy z instytucjami finansowymi, a małe firmy otrzymają odpowiednie wsparcie, co pomoże gospodarce rozwijać się szybciej" - powiedział prezes Związku Rzemiosła Polskiego i wiceprezydent UEAPME Jerzy Bartnik.

Wiceprezes Grupy Unicredit odpowiedzialny za pion Family&SME (MSP) Alessandro Decio stwierdził, że sektor ten jest bardzo ważny z punktu widzenia banku. "Grupa UniCredit obsługuje 2 miliony klientów segmentu MSP w 22 krajach, w których działamy. Małe firmy to dla nas strategiczny segment(...)" - powiedział Decio.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"W pierwszym kwartale 2011 r. zanotowaliśmy w naszym banku dwucyfrową dynamikę wzrostu akcji kredytowej w segmencie MSP na poziomie 16 proc. w ujęciu rocznym. To dobry start potwierdzający kontynuację pozytywnych trendów z poprzedniego roku" - stwierdził wiceprezes Banku Pekao dpowiedzialny za detal, Grzegorz Piwowar.

Raport "Sektor MSP w Europie - dostęp do finansowania wczoraj, dziś i jutro" został opublikowany w Warszawie, gdzie obchodzono 30 rocznicę powstania UEAPME. Polskim członkiem tej organizacji jest Związek Rzemiosła Polskiego. W rocznicowym spotkaniu uczestniczył m.in. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, który podkreślił, że firmy z sektora MSP nie mogą być uzależnione od wielkich banków.

"Małe i średnie firmy powinny mieć małych i średnich partnerów finansowych, przynajmniej w jakiejś części (...). Nie powinny być skazane tylko na wielkie banki (...). Te mniejsze, lokalne banki, które są bliżej firmy, potrafią lepiej ocenić jej potencjał" - powiedział w piątek Pawlak.

Dodał, że można też indywidualnie wziąć pożyczkę i wnieść ją do firmy. "Mamy też możliwość korzystania z takich mechanizmów w różnych projektach kapitałowych, gdzie udziałowcy mogą posiłkować się pożyczką (...). Łatwiej jest, gdy 100 przedsiębiorców pożyczy na przykład po 100 tys. euro ze swoich lokalnych banków i wniesie je do firmy, niż uzyskać jednorazową pożyczkę na 10 mln euro" - stwierdził Pawlak.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA