| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Małym i średnim firmom łatwiej o finansowanie

Małym i średnim firmom łatwiej o finansowanie

W Unii Europejskiej maleje liczba małych i średnich firm mających trudności z uzyskaniem dofinansowania - wynika z raportu UEAPME (organizacja zrzeszająca związki rzemiosła w UE), Grupy Unicredit oraz Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

Z raportu "Sektor MSP w Europie - dostęp do finansowania wczoraj, dziś i jutro", który został przedstawiony w Warszawie podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez Związek Rzemiosła Polskiego wynika, że wskaźnik klimatu biznesowego sektora MSP - obliczany przez UEAPME na podstawie badań wśród 50 tys. małych i średnich firm w Europie - wzrósł w pierwszej połowie 2011 r. do 72,1 pkt, wobec 65,5 pkt w drugiej połowie 2010 r.

W efekcie wskaźnik ten niemal osiągnął poziom z pierwszej połowy 2008 r. (73,2 pkt). "Po kilku mniej korzystnych latach, poprawia się sytuacja w dostępie do finansowania wśród firm sektora MSP. Mimo, że wskaźniki klimatu biznesowego wracają do poziomów sprzed kryzysu, nie da się ukryć, że przedstawiciele rzemiosła i przedsiębiorstw sektora MSP nadal z niepewnością patrzą w przyszłość" - powiedział prezydent UEAPME Loek Hermans.

Z raportu wynika, że mniej niż jedna na pięć małych firm doświadcza w tym momencie problemów, natomiast dwa przedsiębiorstwa na 100 zgłosiły całkowity brak dostępu do finansowania. Mimo że dane różnią się znacząco w poszczególnych krajach członkowskich UE - zwiększa się dostęp do finansowania m.in. w Austrii, zmniejsza się w Irlandii, a w Niemczech jest stabilny.

Wyrażane w całej Europie obawy o przyszłość podzielają także polscy przedsiębiorcy. Jak wskazali autorzy raportu, jednym z ich największych zmartwień jest brak środków na rozwój. "Pozyskanie finansowania dla wielu małych i średnich firm pozostaje wyzwaniem. Mam jednak nadzieję, że to się wkrótce zmieni, także dzięki współpracy z instytucjami finansowymi, a małe firmy otrzymają odpowiednie wsparcie, co pomoże gospodarce rozwijać się szybciej" - powiedział prezes Związku Rzemiosła Polskiego i wiceprezydent UEAPME Jerzy Bartnik.

Wiceprezes Grupy Unicredit odpowiedzialny za pion Family&SME (MSP) Alessandro Decio stwierdził, że sektor ten jest bardzo ważny z punktu widzenia banku. "Grupa UniCredit obsługuje 2 miliony klientów segmentu MSP w 22 krajach, w których działamy. Małe firmy to dla nas strategiczny segment(...)" - powiedział Decio.

"W pierwszym kwartale 2011 r. zanotowaliśmy w naszym banku dwucyfrową dynamikę wzrostu akcji kredytowej w segmencie MSP na poziomie 16 proc. w ujęciu rocznym. To dobry start potwierdzający kontynuację pozytywnych trendów z poprzedniego roku" - stwierdził wiceprezes Banku Pekao dpowiedzialny za detal, Grzegorz Piwowar.

Raport "Sektor MSP w Europie - dostęp do finansowania wczoraj, dziś i jutro" został opublikowany w Warszawie, gdzie obchodzono 30 rocznicę powstania UEAPME. Polskim członkiem tej organizacji jest Związek Rzemiosła Polskiego. W rocznicowym spotkaniu uczestniczył m.in. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, który podkreślił, że firmy z sektora MSP nie mogą być uzależnione od wielkich banków.

"Małe i średnie firmy powinny mieć małych i średnich partnerów finansowych, przynajmniej w jakiejś części (...). Nie powinny być skazane tylko na wielkie banki (...). Te mniejsze, lokalne banki, które są bliżej firmy, potrafią lepiej ocenić jej potencjał" - powiedział w piątek Pawlak.

Dodał, że można też indywidualnie wziąć pożyczkę i wnieść ją do firmy. "Mamy też możliwość korzystania z takich mechanizmów w różnych projektach kapitałowych, gdzie udziałowcy mogą posiłkować się pożyczką (...). Łatwiej jest, gdy 100 przedsiębiorców pożyczy na przykład po 100 tys. euro ze swoich lokalnych banków i wniesie je do firmy, niż uzyskać jednorazową pożyczkę na 10 mln euro" - stwierdził Pawlak.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sergiusz Felbur

Prawnik, specjalista ds. produktów prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »