reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Uproszczone faktury VAT od 2013 r.

Uproszczone faktury VAT od 2013 r.

Jak zapowiada Ministerstwo Finansów, jeszcze w tym roku rozpoczną się prace nad przygotowaniem przepisów dotyczących uproszczonych faktur VAT. Nowe regulacje mają obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.

W 2010 r. przyjęta została dyrektywa Rady 2010/45/UE zmieniającą dyrektywę 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do przepisów dotyczących fakturowania. Nowelizacja wprowadza pojęcie „faktura uproszczona” i nakłada na państwa członkowskie UE obowiązek umożliwienia podatnikom z dniem 1 stycznia 2013 r. wystawiania takich faktur, m.in. w sytuacji gdy kwota faktury nie przekracza 100 euro lub równowartości tej kwoty w walucie krajowej (z zastrzeżeniem pewnych wyjątków określonych w dyrektywie).

W związku z tym, jak poinformował resort finansów, jeszcze w tym roku zostaną podjęte prace implementujące przepisy dyrektywy dotyczące uproszczonych faktur VAT. Nowe przepisy (z odpowiednio długim vacatio legis) zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2013 r.

Natomiast zgodnie z art. 238 dyrektywy 2006/112/WE już obecnie istnieje możliwość nieumieszczania niektórych obowiązkowych danych wymaganych na fakturze. Ministerstwo Finansów przypomina, że Polska skorzystała z tej możliwości w odniesieniu do dokumentów wymienionych w § 17 i § 18 rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 68, poz. 360), m.in. biletów kolejowych czy dowodów zapłaty za przejazdy autostradami płatnymi.

Warto przypomnieć, że w Sejmie trwają obecnie prace nad projektem ustawy o VAT, który zakłada wprowadzenie możliwości odstąpienia od obowiązku wystawiania faktur VAT. Projektowana ustawa pozwala dokumentować paragonami wydatki dotyczące usług taksówek osobowych, usług gastronomicznych i usług parkowania pojazdów. W stosunku do tych usług dokumentowanie sprzedaży fakturą VAT będzie się odbywać tylko w przypadku, kiedy nabywca zażąda jej wystawienia.

reklama

Czytaj także

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kowalski

Doradca podatkowy z kilkunastoletnim stażem w różnych organach podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama