Procedury dla biur rachunkowych - sprawozdanie z kontroli za 2010 r.
REKLAMA
REKLAMA
Ze sprawozdania za 2010 r. opracowanego przez GIIF wynika, że w 2010 r. planowane kontrole zostały zmniejszone do niezbędnego minimum, a ich przeprowadzanie rozpoczęto po 22 kwietnia 2010 r. Stwierdzone w wyniku kontroli nieprawidłowości były związane przede wszystkim z nowymi obowiązkami nałożonymi na instytucje obowiązane. Były to nieprawidłowości:
● formalne: brak przygotowania instytucji obowiązanych do realizacji obowiązków ustawowych przez niedostosowanie wewnętrznej procedury do przepisów ustawy, brak zapisów dotyczących sposobu przeprowadzania bieżącej analizy transakcji oraz przeprowadzania analizy w celu dokonania oceny ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu, na podstawie której stosowane są środki bezpieczeństwa finansowego, brak zapisów dotyczących procedury zamrażania wartości majątkowych, brak procedur odnoszących się do klientów, którzy zajmują eksponowane stanowisko polityczne;
● merytoryczne: brak udokumentowanych wyników bieżącej analizy przeprowadzanych transakcji, niestosowanie środków bezpieczeństwa finansowego i nieprzechowywanie przez wymagany okres informacji uzyskanych w wyniku stosowania tych środków, niezapewnienie pracownikom udziału w uzupełniających programach szkoleniowych dotyczących obowiązków przewidzianych w znowelizowanych przepisach ustawy, nierejestrowanie transakcji o równowartości przekraczającej 15 000 euro, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy, oraz nieprawidłowe wypełnianie kart transakcji.
W 2010 r. na podstawie informacji o stwierdzonych nieprawidłowościach GIIF wszczął z urzędu 51 postępowań w sprawie nałożenia kary pieniężnej za niedopełnienie obowiązków określonych w ustawie.
Zamów wydanie specjalne MONITORA KSIĘGOWEGO: "Nowe procedury w biurze rachunkowym - przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu">>>>>
Najczęstszą podstawą do wszczęcia postępowania było niedopełnienie przez instytucje obowiązane następujących obowiązków:
● zarejestrowania transakcji, której równowartość przekracza 15 000 euro,
● przeprowadzenia analizy ryzyka w celu zastosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa finansowego,
● stosowania środków bezpieczeństwa finansowego,
● przechowywania przez wymagany okres udokumentowanych wyników analizy,
● zapewnienia udziału pracowników w programie szkoleniowym.
Na podstawie wszczętych w 2010 r. z urzędu postępowań GIIF wydał 46 decyzji administracyjnych o nałożeniu kary pieniężnej na instytucje obowiązane.
Źródło: Sprawozdanie Generalnego Inspektora Informacji Finansowej z realizacji ustawy z dnia 16 listopada 2000 r. o praniu pieniędzy oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu w 2010 roku - marzec 2011 r. (www.mf.gov.pl)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat