| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Transakcje wewnątrz Wspólnoty

Transakcje wewnątrz Wspólnoty

Polscy podatnicy dokonujący transakcji wewnątrzwspólnotowych muszą liczyć się z tym, że będą częściej kontrolowani przez urząd skarbowy. Pierwsze analizy w zakresie tych transakcji wskazują na wiele błędów i nieprawidłowości.

Ich wykrywanie jest natomiast o tyle łatwe, że często ujawniane są one na podstawie analizy danych gromadzonych w systemie VIES, który umożliwia automatyczną wymianę informacji pomiędzy państwami członkowskimi o transakcjach wewnątrzwspólnotowych oraz podatnikach VAT.

I tak np. na podstawie danych z systemu VIES stwierdzono, że dwóch podatników zadeklarowało realizację dostaw wewnątrzwspólnotowych, podczas gdy dokonali oni rejestracji tylko do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. W celu wyjaśnienia stanu faktycznego u podatników tych zostały przeprowadzone kontrole podatkowe.

W wielu przypadkach występują różnice pomiędzy wartościami dostaw/nabyć wewnątrzwspólnotowych zadeklarowanymi przez polskich podatników z danymi wykazanymi przez podatników z innych państw członkowskich. Ponadto nie wszystkie podmioty dokonujące transakcji wewnątrzwspólnotowych w 2004 r. wywiązały się z ustawowych obowiązków w zakresie rozliczania z budżetem. W 14 przypadkach podatnicy nie złożyli informacji podsumowującej VAT-UE, 1 podmiot nie złożył deklaracji VAT-7, a 31 podatników złożyło informacje podsumowujące VAT-UE po terminie (w tym 13 po wezwaniach).

Takie informacje wynikają z informacji udostępnionych przez Podlaski Urząd Skarbowy w Białymstoku, który systematycznie analizuje dane dotyczące tych transakcji wewnątrzwspólnotowych, w których uczestniczą polscy podatnicy.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Słodzińska - Wawrzonek

Prawnik specjalizujący się w prawie zamówień publicznych, prawie cywilnym i rodzinnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK