reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozporządzenie ministra finansów trafi do Trybunału Konstytucyjnego

Rozporządzenie ministra finansów trafi do Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny zbada czy rozporządzenie ministra finansów dotyczące zadłużania się samorządów jest zgodne z Konstytucją i ustawą o finansach publicznych.

Kraków wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o orzeczenie niezgodności z konstytucją i ustawą o finansach publicznych rozporządzenia ministra finansów dotyczącego zadłużania się samorządów. Chodzi o rozporządzenie ministra finansów z 23 grudnia 2010 r. w  sprawie szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym do długu Skarbu Państwa (Dz.U. z 2010 r. Nr 252, poz. 1692). Zmieniło ono sposób obliczania zadłużenia jednostek samorządu wpływają bezpośrednio na politykę i możliwości finansowe samorządu, znacznie je ograniczając.

 

We wniosku do TK władze Krakowa podnoszą, że w rozporządzeniu ministra znalazły się regulacje, które powinny być wprowadzone wyłącznie poprzez nowelizację ustawy o finansach publicznych. Prawnicy wskazują, że sporne rozporządzenie nie znajduje podstaw prawnych w ustawie. Tytuły dłużne zaliczane do długu publicznego, wpisane do rozporządzenia są szersze niż przewidywała to ustawa. Dodatkowo kontrowersje budzą bardzo krótkie vacatio legis oraz niejasno sformułowane przepisy.

 

Zgodnie z krytykowanym przez samorządowców rozporządzeniem ministra finansów Jacka Rostowskiego, do bilansu zadłużenia samorządów, oprócz kredytów i pożyczek, wlicza się też umowy leasingowe, podpisane kontrakty w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego oraz umowy z odroczonym terminem płatności, dłuższym niż rok.

 

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama