reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustawa o prowadzeniu działalności kulturalnej

Ustawa o prowadzeniu działalności kulturalnej

Dodatkowe zatrudnienie przez pracownika artystycznego będzie wymagać zgody pracodawcy, u którego twórca jest zatrudniony na etacie - zdecydowali senatorowie. W głosowaniu 29 lipca Senat przyjął ustawę o działalności kulturalnej z poprawkami.

Jako pierwszy głosowano wniosek o odrzucenie ustawy w całości, zgłoszony przez senatora PiS Wojciecha Skurkiewicza. Wniosek odrzucono (za 33 senatorów, przeciw - 49, wstrzymał się - 1, nie głosował - 1).

Zgodnie z przyjętą poprawką pracownik artystyczny będzie zobowiązany do uzyskiwania akceptacji od swego pracodawcy na podjęcie dodatkowego zatrudnienia, o ile dodatkowe zajęcie mogłoby kolidować z wykonywaniem przez pracownika obowiązków w pierwotnym miejscu zatrudnienia. Może to dotyczyć np. aktora zatrudnionego na etacie w teatrze, a jednocześnie zamierzającego występować w filmie, reklamie lub serialu telewizyjnym, albo np. muzyka zatrudnionego w filharmonii na etacie i podejmującego dodatkową pracę.

Poprawka zakłada również, że przełożony może uzależnić udzielenie zgody na podjęcie przez swojego pracownika artystycznego dodatkowego zatrudnienia lub zajęć na rzecz innego pracodawcy od uzyskania od niego (innego pracodawcy) zobowiązania do pokrycia kosztów, które ewentualnie trzeba byłoby ponieść np. w przypadku odwołania spektaklu czy koncertu.

Wykonywanie dodatkowej pracy poza pierwotnym miejscem zatrudnienia, bez uzyskania wymaganej zgody, może stanowić podstawę do zwolnienia pracownika, bez wypowiedzenia i z winy pracownika - zdecydowali senatorowie.

Poprawkę tę poparło 54 senatorów, przeciw było 32, 1 senator wstrzymał się.

Senat przyjął w głosowaniu również poprawkę zakładającą, że instytucje artystyczne będą organizowały swoją działalność w oparciu o sezony artystyczne, "na które ustala się plany repertuarowe oraz nawiązuje i rozwiązuje stosunki pracy z pracownikami artystycznymi i dyrektorem instytucji artystycznej" (za - 51, przeciw 35, wstrzymało się - 2).

Za ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej z przyjętymi poprawkami, głosowało za 51 senatorów, przeciw - 34, wstrzymało się - 2.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama