Handel uliczny będzie karany
REKLAMA
Dodany do Kodeksu wykroczeń art. 603 wprowadza nowy typ wykroczenia, polegający na prowadzeniu sprzedaży na terenie należącym do gminy lub będącym w jej zarządzie poza miejscem do tego wyznaczonym przez właściwe organy gminy. Czyn ten zagrożony będzie karą grzywny. Jednocześnie, na podstawie art. 603 § 2 K.w., możliwe będzie orzeczenie przepadku towarów przeznaczonych do sprzedaży, choćby nawet nie stanowiły one własności sprawcy.
REKLAMA
Ustawa z dnia 31 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy - Kodeks wykroczeń została opublikowana 19 października w Dzienniku Ustaw (Dz. U. z 2011 Nr 224 poz. 1340) i wejdzie w życie po upływie 30 dni od daty ogłoszenia.
W założeniu ustawodawcy ma ona służyć ograniczeniu zjawiska nielegalnego handlu w miejscach do tego nie wyznaczonych i nie przygotowanych. Zdaniem projektodawcy (Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej „Przyjazne Państwo”), dotychczasowe przepisy Kodeksu wykroczeń dotyczące zakazu wykonywania działalności gospodarczej bez wymaganego zgłoszenia oraz tamowania bądź utrudniania ruchu na drodze publicznej nie zapewniają efektywnej eliminacji negatywnych zjawisk związanych z nielegalnym handlem. Parlament nie przyjął zaś propozycji wyłączenia spod tych sankcji handlu owocami leśnymi, grzybami i innymi płodami rolnymi poza administracyjną granicą miasta, ponieważ uznał, że może to osłabić skuteczność nowego unormowania, a poza tym nie da się taksatywnie wymienić wszystkich towarów, których sprzedaż zasługiwałaby na łagodniejsze traktowanie.
Wszelkiego rodzaju handel na straganach może być prowadzony tylko na terenie przeznaczonych na ten cel przez władze lokalne specjalnie wydzielonych targowisk.
oprac. Anna Jeleńska, konsultant podatkowy
Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o. o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat