REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

NSA: nie ma odsetek, jeżeli miałyby one wynieść 1,95 zł

REKLAMA

Nie można naliczać odsetek od zaległości podatkowych, jeżeli ich wysokość nie przekracza trzykrotności opłaty dodatkowej pobieranej przez pocztę za list polecony - przypomniał NSA. Wyrok zapadł w sprawie, w której urząd skarbowy wyliczył odsetki na 1,95 zł.

Sprawa, zanim dotarła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, przebrnęła przez wszystkie instancje. Naczelnik urzędu skarbowego i dyrektor izby skarbowej zajmowali się nią dwukrotnie, zanim trafiła do wojewódzkiego sądu administracyjnego i - na koniec - do NSA.

REKLAMA

Autopromocja

Chodziło o podatnika zalegającego początkowo z podatkiem na 7 tys. 325 zł. Podatnik wpłacił tę kwotę, a naczelnik urzędu skarbowego zaliczył 7 tys. 239,20 zł na poczet zaległości podatkowej (należność główna), a 85,80 zł - na poczet odsetek za zwłokę od tej zaległości. Do takiego postępowania zobowiązuje organy podatkowe art. 55 par. 2 Ordynacji podatkowej. Przepis ten stanowi, że jeżeli wpłata nie pokrywa całej zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, to zalicza się ją proporcjonalnie na poczet zaległości i odsetek w takim stosunku, w jakim - w dniu wpłaty - pozostaje kwota zaległości podatkowej do kwoty odsetek za zwłokę.

Gdy 85 zł zostało zaliczone na poczet odsetek za zwłokę, podatnik uzupełnił powstałą z tego tytułu niedopłatę zaległości głównej i dopłacił brakujące 85 zł. Naczelnik urzędu skarbowego zaliczył tę kwotę na poczet zaległości podatkowej.

Postanowienie naczelnika w tej sprawie uchylił dyrektor izby skarbowej. Na skutek tego naczelnik rozpatrzył sprawę ponownie i tym razem - zgodnie ze wskazówkami dyrektora izby - dopłaconą przez podatnika kwotę 85 zł zaliczył częściowo na należność główną, a częściowo na odsetki od tej zaległości. Na poczet zaległości zaliczył 74,25 zł, a na poczet odsetek 1,95 zł. Pozostałe 8,80 zł zaliczył na poczet kosztów upomnienia.

Podatnik odwołał się od takiego postanowienia naczelnika. Odwołanie trafiło do dyrektora izby skarbowej, a ten utrzymał w mocy zaskarżone rozstrzygnięcie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tej sytuacji podatnik zaskarżył decyzję dyrektora izby do wojewódzkiego sądu administracyjnego i wygrał. WSA w Gdańsku orzekł, że organy podatkowe źle rozliczyły wpłatę 85 zł, bo z Ordynacji podatkowej wynika jednoznacznie, iż odsetki za zwłokę nie są naliczane, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez "Pocztę Polską Spółkę Akcyjną" za polecenie przesyłki listowej (art. 54 par. 1 pkt 5).

Obecnie pobierana przez pocztę opłata dodatkowa za list polecony wynosi 2,20 zł, co oznacza, że jej trzykrotność stanowi 6,60 zł.

REKLAMA

Wyrok WSA zaskarżył dyrektor izby skarbowej, ale NSA odrzucił skargę. Tak samo jak sąd pierwszej instancji, NSA zwrócił uwagę na zasadę nienaliczania odsetek, gdy ich wysokość nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej za list polecony.

"W przedmiotowej sprawie niespornym pozostaje to, że wyliczone przez organ odsetki (w kwocie 1,95 zł) nie przekraczają wskazanej wyżej kwoty, a więc zgodnie z treścią art. 54 par 1 pkt 5 Ordynacji podatkowej nie są należne" - orzekł NSA w wyroku z 8 listopada 2011 r. (sygn. II FSK 112/11).

NSA dodał, że dyrektor izby skarbowej w sposób całkowicie nieuprawniony przypisał decydujące znaczenie dwukrotnej wpłacie zaległości podatkowej przez podatnika. Fakt, że podatnik wpłacał zaległość dwukrotnie, nie mogło wpłynąć na obowiązek zastosowania przez organy podatkowe przepisu Ordynacji podatkowej i odstąpienia od naliczania odsetek za zwłokę, gdy wynoszą one zaledwie 1,95 zł.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rozliczenie PIT w 2024 roku. Rekordowo szybkie zwroty podatku - średnio 15 dni od złożenia deklaracji

Krajowa Administracja Skarbowa podsumowała ostatni "sezon  PIT-owy", czyli rozliczenie podatkowe dochodów osób fizycznych uzyskanych w 2023 roku. 95%, czyli ponad 23 mln deklaracji podatkowych za 2023 r. podatnicy złożyli elektronicznie, z czego większość, bo aż 13,8 mln przez usługę Twój e-PIT. Tylko 1,4 mln zeznań wpłynęło w wersji papierowej. W tym roku urzędy skarbowe rekordowo szybko zwracały nadpłaty podatku – średnio w ciągu 15 dni. Pierwszy raz z usługi Twój e-PIT skorzystali przedsiębiorcy, którzy złożyli w ten sposób ponad 910 tys. dokumentów. OPP mogą w tym roku otrzymać rekordowa sumę 1,9 mld zł.

Kolejna wygrana podatnika w NSA: Organy podatkowe nie wykazały nienależytej staranności podatnika przy weryfikacji rzetelności dostawców przy odliczeniu VAT

W dniu 29 maja 2024 r. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA), po dwukrotnym odraczaniu publikacji orzeczenia (pierwotna data rozprawy: 8 maja 2024 r.), uchylił zaskarżony przez podatnika wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku o sygn. akt I SA/Gd 703/19 z 29 października 2019 r., przyjmując że wbrew wydanemu wyrokowi WSA organy podatkowe nie zgromadziły wystarczających dowodów na podważenie dobrej wiary podatnika. W wyroku o sygn. akt I FSK 423/20 NSA nie zgodził się z sądem pierwszej instancji odnośnie wykazania przez organy zasadności pozbawienia podatnika prawa do odliczenia VAT wykazanego na fakturach dokumentujących zakupy towarów i usług. 

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia od 2025 roku. 53% średniej płacy. Hojność na cudzy koszt. Wyższe koszty pracy podniosą ceny i będą przerzucone na konsumentów

W czwartek 13 czerwca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła propozycję podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę od 1 stycznia 2025 roku do kwoty 4626 zł brutto (3 483,51 zł netto). Jednocześnie w przyszłym roku minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach cywilnoprawnych wynosić ma 30,20 zł brutto. Te propozycje rządu skomentował nieprzychylnie Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Publikujemy poniżej treść stanowiska Rzecznika MŚP w sprawie wzrostu płacy minimalnej od przyszłego roku.

Przedsiębiorcy MŚP: Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku

Zdaniem przedsiębiorców nowa pensja minimalna zabije sektor MŚP. "Stanowczo sprzeciwiamy się podniesieniu kwoty pensji minimalnej do ponad 4600 zł brutto od początku 2025 roku. Na negatywny wpływ znaczących wzrostów wysokości pensji minimalnej na działanie sektora MŚP zwracaliśmy uwagę już w 10 postulatach handlu dla nowego rządu" - piszą w komunikacie.

REKLAMA

Znów zmiany w akcyzie na wino. Co to oznacza dla cen tego trunku? Czy smakosze win zapłacą więcej?

Minister Finansów planuje przedłużyć o 1 rok (czyli do końca 2025 roku) okres ważności znaków akcyzy (banderol) naniesionych na opakowania jednostkowe win i wyrobów winiarskich, które są obecnie na rynku. Chodzi o wina wprowadzone do obrotu przed 2022 rokiem, które są oznaczone tzw. „starymi” znakami akcyzy. Ważność banderol akcyzowych tych win była już wcześniej dwukrotnie przedłużana. Ta zmiana, dokonywana w interesie firm z branży winiarskiej – by dać im więcej czasu na sprzedaż zapasów tych win – nie powinna skutkować podwyżką cen win.

Najniższa krajowa 2025 - ile od stycznia? Jakie brutto w umowie, ile netto do wypłaty na rękę? Jakie koszty pracodawcy płacy minimalnej?

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę (zwane też najniższą krajową lub płacą minimalną) ma wynieść 4626 zł brutto. Natomiast minimalna stawka godzinowa dla umów zlecenia i podobnych umów cywilnoprawnych od 1 stycznia 2025 r. wynosić ma 30,20 zł brutto. Takie są propozycje Rady Ministrów przedstawione 13 czerwca 2024 r.

Błędna stawka VAT na paragonie z NIP nabywcy. Jak dokonać korekty i ująć w ewidencji i JPK V7M?

W praktyce zdarza się nie tak rzadko, że wystawiony paragon z NIP nabywcy zawiera błędną stawkę VAT. Czy i jak można skorygować taki paragon z błędną stawką VAT?

Fiskus dowie się, że prowadzisz działalność gospodarczą bez rejestracji. Zmiany od 1 lipca 2024 r. Co wynika z nowych przepisów?

W dniu 5 czerwca 2024 r. Senat przyjął bez poprawek rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, który implikuje unijną dyrektywę DAC7 uszczelniającą system podatkowy we wszystkich krajach UE. Jeśli Prezydent podpisze ustawę, zacznie ona obowiązywać już od 1 lipca br. Nowe przepisy związane są z wprowadzeniem obowiązku raportowania danych przez platformy sprzedażowe tj. Allegro, OLX czy Booking dotyczących ilości oraz wartości transakcji dokonywanych przez ich użytkowników

REKLAMA

Kiedy i w jakich okolicznościach pracodawca ma obowiązek zwiększyć wymiar urlopu wypoczynkowego? Czy każdy pracownik może na to liczyć?

W jakich sytuacjach i terminach pracownik nabywa prawo do zwiększonego wymiaru urlopu wypoczynkowego? Kiedy pracodawca ma obowiązek udzielić dodatkowych dni urlopu? Co wynika z przepisów?

Zwolnienie z VAT dla małych firm. Minister Finansów szykuje istotne zmiany w ustawie o VAT

Nowelizacja ustawy o VAT ma pozwolić na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w VAT w Polsce przez małe firmy (do 200 tys. zł rocznej wartości sprzedaży) mające siedzibę w innym państwie członkowskim UE. A polskie małe firmy będą mogły również korzystać ze zwolnienia z VAT w innych państwach członkowskich UE. Tak wynika z założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, które zostały opublikowane 12 czerwca 2024 r. w Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

REKLAMA