Od przychodu akcjonariusza należy zapłacić zaliczkę na podatek w miesiącu uzyskania dywidendy
REKLAMA
W opublikowanej interpretacji ogólnej wydanej z datą 11 maja 2012 r. minister odniósł się do problemu opodatkowania dochodu akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej (SKA).
REKLAMA
Minister nawiązał w niej do uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 16 stycznia 2012 r. (sygn. II FPS 1/11). Uchwała zapadła na skutek rozbieżności w orzecznictwie sądów. Przykładowo Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 lipca 2010 r. (sygn. II FSK 3/10) stwierdził, że dochód akcjonariusza SKA jest opodatkowany jako dochód z działalności gospodarczej i akcjonariusz powinien wpłacać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy. Sąd podkreślił, że akcjonariusz opodatkowany jest jak inni wspólnicy spółek osobowych i dochód powinien rozliczyć w zeznaniu rocznym także, jeśli nie go nie uzyska w trakcie roku.
W uchwale NSA zajął inne stanowisko. Stwierdził, że akcjonariusz SKA rozlicza dochód nie na bieżąco przez wpłacanie zaliczek, a w momencie otrzymania dywidendy na podstawie uchwały walnego zgromadzenia wspólników spółki.
Uchwała NSA zapadła w sprawie, w której akcjonariuszem SKA była osoba prawna i dlatego część izb skarbowych nadal stała na stanowisku, że akcjonariusz będący osobą fizyczną powinien płacić miesięczne zaliczki na podatek dochodowy. Stało się to powodem wydania interpretacji ogólnej przez ministra finansów.
REKLAMA
Minister przychylił się w niej do stanowiska zawartego w uchwale NSA i podkreślił, że wnioski z niej płynące należy odnieść zarówno do akcjonariuszy będących osobami fizycznymi, jak i prawnymi. Wyjaśnił, że przychód akcjonariusza, niezależnie od statusu, powstaje z chwilą podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy. Jej kwota stanowi przychód z działalności gospodarczej, od którego należy zapłacić zaliczkę na podatek dochodowy w miesiącu uzyskania dywidendy.
Jak powiedział Paweł Toński, partner i szef grupy Real Estate w Accreo Taxand, interpretacja ogólna ministra finansów wskazuje, że akcjonariusze SKA nie będą opodatkowani podatkiem od dochodów wypracowanych przez SKA do momentu podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy. "Innymi słowy wszelkie zyski z działalności SKA (np. ze sprzedaży towarów, wynagrodzenia na świadczone usługi, itp.) nie powinny podlegać opodatkowaniu na bieżąco, lecz dopiero w momencie ustalenia dywidendy" - powiedział Toński.
Zdaniem eksperta taka interpretacja oznacza, że "SKA oferuje te same korzyści co fundusze inwestycyjne - odroczenie podatku do momentu dystrybucji zysków do akcjonariuszy, czyli inwestorów". "Oczywiście na korzyść SKA przemawia to, że jest to podmiot dużo tańszy w utrzymaniu i zarządzaniu - niewątpliwie koszty działania SKA nie przekraczają możliwości finansowych nawet niewielkich przedsiębiorców".
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA