| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Leasingodawcy chcą do 5 lat skrócić umowy leasingu nieruchomości

Leasingodawcy chcą do 5 lat skrócić umowy leasingu nieruchomości

Związek Polskiego Leasingu (ZPL) wystąpił do Ministerstwa Finansów, aby w przepisach podatkowych skrócić czas leasingu nieruchomości z 10 do 5 lat - poinformował dyrektor generalny ZPL Andrzej Sugajski. Ma to ożywić ten rynek, wykazujący w br. 35 proc. spadku.


Powodem wniosku ZPL jest spodziewany w tym roku dalszy spadek obrotów na rynku nieruchomości, o około 40 proc.

Z najnowszych danych ZPL wynika, że w pierwszym półroczu 2012 r. wartość przekazanych w leasing nieruchomości wyniosła 413 mln zł i była o 35,8 proc. mniejsza niż przed rokiem.

"Do końca tego roku wartość sfinansowanych aktywów może utrzymać się na poziomie nieprzekraczającym 300 mln zł kwartalnie" - dodał Sugajski.

Wyjaśnił, że przyczyną spadku jest wstrzymywanie się przez przedsiębiorców z decyzjami o długofalowych inwestycjach, a jednocześnie ograniczony dostęp do długoterminowych źródeł finansowania. "Nasz postulat od pewnego czasu jest dyskutowany z MF, ale tym razem, w trzeciej ustawie deregulacyjnej, ma on szansę się ziścić" - uważa dyrektor Sugajski.

Dodał, że w rozwoju rynku leasingu nieruchomości przeszkadzają również niespójne przepisy ustaw o gospodarce nieruchomościami i zamówieniach publicznych, ograniczające możliwość korzystania z usług leasingowych przez jednostki samorządowe.

W drugiej połowie roku rynek usług leasingowych nadal będzie wyhamowywał. W efekcie osiągnięty zostanie wynik nieznacznie wyższy od tego z 2011 r. - uważa dyrektor Sugajski. W całym 2012 roku wartość wszystkich sfinansowanych przez branżę leasingową transakcji (dotyczących ruchomości i nieruchomości) powinna osiągnąć wartość ok. 32 mld zł wobec 31,1 mld rok wcześniej.

Jak wynika z najnowszego raportu ZPL, w pierwszym półroczu br. wartość przekazanych w leasing ruchomości, czyli maszyn i urządzeń, w tym pojazdów, wyniosła 14,7 mld zł i była o 5,7 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ub. r.

W ocenie ZPL głównymi motorami wzrostu na rynku usług leasingowych pozostaną maszyny i urządzenia rolnicze, na które dzięki unijnym programom skierowanym na modernizację gospodarstw rolnych, nadal jest wśród rolników duże zapotrzebowanie.

Aby uzyskać dofinansowanie z funduszy unijnych niezbędny jest wkład własny i tu z pomocą przychodzą firmy leasingowe, kierując do tego sektora gospodarki specjalne produkty uwzględniające unijne wymogi i procedury uzyskania wsparcia finansowego.

"Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przemyśle spożywczym, w którym normy unijne dotyczące choćby wymagań w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia skłaniają do wymiany dotychczasowego parku maszynowego na urządzenia i maszyny nowszej generacji"- dodaje dyrektor.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »