REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pawlak: w expose o VAT, służbie zdrowia i wsparciu dla matek

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Możliwości rozliczania VAT metodą kasową, wsparcie dla matek na urlopach wychowawczych i zmiany w ochronie zdrowia - to sprawy, które zdaniem wicepremiera i szefa PSL Waldemara Pawlaka powinny znaleźć się w tzw. drugim expose premiera Donald Tusk


"Będziemy zachęcali do tego, by usprawniać to, co słabo funkcjonuje i nie mieszać tam, gdzie wszystko działa dobrze" - mówił dziennikarzom w sobotę w Krakowie Pawlak.

REKLAMA

Autopromocja

Jak podkreślił, jego ugrupowanie ma cały pakiet propozycji dotyczących gospodarki np. ograniczenia obowiązków informacyjnych dla przedsiębiorców. "Jest też ciekawa inicjatywa kolegów z PO. Adam Szejnfeld zgłosił projekt, który dotyczy rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych" - mówił Pawlak. Chodzi o to, że jeśli przedsiębiorca nie zapłaci faktury, to nie będzie mógł jej wliczyć jako kosztu uzyskania przychodu.


Akademia VAT

Przygotuj się na 200 zmian w podatku VAT. Zapraszamy na cykl warsztatów >>


Według wicepremiera w wymiarze społecznym najbardziej istotną sprawą będzie dokończenie tego, co koalicjanci uzgodnili podczas dyskusji o wieku emerytalnym, czyli wsparcie dla matek, które prowadzą działalność gospodarczą, działalność rolniczą i tych, które nie były jeszcze zatrudnione. PSL chce, żeby w czasie urlopu wychowawczego miały one sfinansowaną z budżetu państwa składkę emerytalną. "To rozwiązanie było uzgodnione" - podkreślił Pawlak. Jak dodał, są opory ze strony ministerstwa finansów. "Myślę, że to będzie moment, kiedy ta sprawa zostanie przełamana" - powiedział Pawlak.

Wicepremier podkreślił, że uporządkowania wymaga obszar ochrony zdrowia, a w tym sprawy gospodarki lekami i protestów pielęgniarek. "Widać po latach, że pójście w samą ekonomię, tylko na rozliczenia finansowe, nie załatwia wszystkiego. Musi być jeszcze porządek w strukturach organizacyjnych, w procedurach i sposobie działania" - mówił Pawlak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jego ocenie Tusk ma "dużą intuicję do gorących tematów", więc nie sposób, by nie zauważył trudnego tematu zdrowia i funkcjonowania szpitali.

Pytany, czy należy spodziewać się przy okazji expose rekonstrukcji rządu Pawlak powiedział, że decyzję będzie podejmował premier. "Z tego, co mogę powiedzieć na dzisiaj, raczej nie spodziewałabym się rewelacji czy zmian" - mówił wicepremier.

 

Pawlak pytany o sondaż przeprowadzony dla TVP Info przez TNS Polska, według którego PiS ma 39 proc. poparcia, a PO 33 proc., powiedział: "najważniejsze są głosowania i decyzje wyborców, a nie opinie pracowni". Jego zdaniem w ostatnich kilku miesiącach "część polityków z koalicji odpuściła pole". "Mogliśmy pewne inicjatywy już dawno zrealizować np. sprawę uproszczenia rozliczeń VAT-u można było zrobić jeszcze przed wakacjami. To się mieliło w biurokratycznych maszynach, przez co opozycja z większą swadą i energią zajmowała tą opuszczoną przestrzeń" - uważa wicepremier.

"W obliczu kryzysu potrzeba szerokiej współpracy i debaty, także z udziałem opozycji. Tak jak przy porozumieniu w 2009 r. z pracodawcami i związkami zawodowymi dało to dobry efekt w postaci pakietu antykryzysowego, to dzisiaj też ta rozmowa jest potrzebna, bo rysuje się duże zagrożenie kolejną falą kryzysu" - powiedział Pawlak.

Jak mówił w gospodarce widoczny jest niebezpieczny trend: zatrzymanie konsumpcji krajowej, która nakręca koniunkturę w Polsce. "Wygląda to mniej optymistycznie niż na początku roku. Wydawało się, że mamy dobry impet i że nie będzie takiego wyhamowania. Nikt się chyba nie spodziewał, że ceny ropy utrzymają się na takim wysokim poziomie" - powiedział Pawlak. Dodał, że PKB na koniec roku wyniesie tak jak zaplanowano w budżecie - ok. 2,5 proc.

Szef PSL powiedział dziennikarzom, że rozmawia z liderami ugrupowań parlamentarnych o spotkaniach w przyszłym tygodniu. "Rozmawiałem też z panem Leszkiem Millerem. Wczoraj chyba klub SLD spotkał się z ministrem Rostkowskim. Być może minister zaspokoił ich oczekiwania. Z mojej strony ta oferta wciąż jest aktualna i otwarta" - zapewnił Pawlak.

Nie chciał powiedzieć, z kim już jest umówiony. "Zależy mi na spotkaniach, a nie na rozgłosie" - zaznaczył. "Nie zdziwiłbym się, gdyby było takie podejście, że jak za dużo się opowiada, to po tamtej stronie jest odsunięcie. Jak kiedyś dwa przyjazne ugrupowania spotkały się w świetle kamer, było to bodaj siedem lat temu, to jak się w tamtym czasie pokłócili, do dzisiaj nie mogą się pozbierać i nie rozmawiają nawet jak ludzie"- przypomniał Pawlak.

W najbliższych dniach Waldemar Pawlak ma się spotkać z Januszem Palikotem, Jarosławem Kaczyńskim i politykami Solidarnej Polski. Termin rozmowy z SLD nie jest ustalony.

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA