REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kłopoty z deklaracją za maj

REKLAMA

Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych
■ Z początkiem czerwca br. weszła w życie większość przepisów ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 90, poz. 756). Czy oceniając te nowe regulacje, można stwierdzić, że – generalnie – są one korzystne dla podatników?

– Wiele znowelizowanych unormowań rzeczywiście można ocenić jako korzystne dla podatników. Chcę jednak zwrócić uwagę, że uchwalając znowelizowaną ustawę, zapomniano o uregulowaniu dość istotnej kwestii.

Autopromocja
■ Czego konkretnie nie regulują nowe przepisy?

– Jak już wspomnieliśmy, zdecydowana większość znowelizowanych unormowań obowiązuje od 1 czerwca br. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w czerwcu podatnicy rozliczający się co miesiąc muszą złożyć deklarację VAT-7 za maj 2005 r. Czyli już w czasie obowiązywania nowych przepisów podatnicy muszą się rozliczyć z czynności wykonywanych w miesiącu, gdy jeszcze były w mocy poprzednie regulacje ustawy o podatku od towarów i usług.

■ Czy zatem przy wypełnianiu składanej w czerwcu br. deklaracji za maj podatnicy powinni kierować się już przepisami znowelizowanej ustawy o VAT, czy też muszą jeszcze stosować poprzednie regulacje obowiązujące do końca maja 2005 r.?

– Jest to fundamentalna kwestia w prawie podatkowym. W przypadku podatku dochodowego panuje zgoda, że wypełniając deklarację (niezależnie od tego, kiedy jest złożona) dotyczącą przychodów czy dochodów osiągniętych w danym roku, stosuje się przepisy, które obowiązywały właśnie w tym roku. Oznacza to, że np. wypełniając formularz PIT za 2004 r., podatnicy kierowali się przepisami obowiązującymi w ubiegłym roku, chyba że przepis szczególny stanowił inaczej.

Gdy jednak nowelizowano ustawę o podatku od towarów i usług, to – jak już wspomniałem – zapomniano rozstrzygnąć tę ważną kwestię.

■ Jakie mogą być konsekwencje tego, że nowelizując ustawę o VAT, nie uchwalono rozstrzygającego przepisu wskazującego podatnikom, jak powinni postępować?

– Część podatników może przy wypełnianiu deklaracji za maj br. uwzględniać np. dostawy wewnątrzwspólnotowe przy zastosowaniu zasad obowiązujących do 31 maja br. Nie wiadomo jednak, czy wszyscy podatnicy będą postępowali w ten właśnie sposób. Dlatego konieczne jest zajęcie w tej sprawie jednoznacznego stanowiska przez ministra finansów. Nie można bowiem dopuścić do tego, żeby każdy z podatników musiał sam rozstrzygać ten dylemat, wypełniając deklarację VAT za maj br.
Warto również zwrócić uwagę, że obecnie wobec tego problemu stanęli podatnicy rozliczający się w okresach miesięcznych. W niedalekiej przyszłości natomiast ten sam kłopot będą mieli podatnicy rozliczający się co kwartał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
■ Czy dla jednoznacznego rozstrzygnięcia pojawiających się niejasności w tej konkretnej kwestii istotne byłoby to, jakie stanowisko zajęłoby Ministerstwo Finansów?

– Najważniejsze jest to, żeby taka interpretacja w ogóle została wydana. Ministerstwo Finansów natomiast w istocie mogłoby wyrazić jeden z dwóch poglądów. MF mogłoby więc stwierdzić, że przy wypełnianiu deklaracji VAT za maj br. należy się kierować przepisami obowiązującymi do końca tego właśnie miesiąca. Równie dobrze przy rozliczaniu w deklaracji miesięcznej dotyczącej maja br. można zastosować regulacje obowiązujące od 1 czerwca br. – jeżeli dotyczą wymogów, które należy spełnić na dzień złożenia deklaracji. Jak wiadomo bowiem, deklaracje za maj br. trzeba złożyć najpóźniej do 25 czerwca br.

■ A za którą z tych dwóch ewentualnych interpretacji opowiedziałby się pan profesor?

– Jeżeli nowe unormowania weszły w życie z początkiem czerwca br., to należy je stosować od tej daty, czyli również przy wypełnianiu deklaracji majowych. Jest to korzystne dla podatników. Tradycyjnie jednak dominuje pogląd przeciwny.

■ Jak zachowają się podatnicy, jeżeli Ministerstwo Finansów nie zajmie w tej kwestii oficjalnego stanowiska?

– Wszystko wskazuje na to, że większość podatników zachowa się w sposób ostrożny i przy wypełnianiu deklaracji VAT za maj br. zastosuje przepisy obowiązujące do końca tego miesiąca. Przypomnę, że w nowych regulacjach obowiązujących od 1 czerwca br. jest dość dużo przepisów korzystnych dla podatników, np. dotyczących możliwości skorzystania w pewnych sytuacjach ze stawki 0 proc. Można spodziewać się, że wielu podatników, rozliczając transakcje przeprowadzone w maju br., będzie wolało przestrzegać tych ograniczeń, które obowiązywały jeszcze do końca tamtego miesiąca. Podatnicy wybiorą ten sposób postępowania, żeby uniknąć ewentualnych sporów z organami podatkowymi lub kontroli skarbowej.

Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dla wielu podatników takie rozliczenie z zastosowaniem reguł obowiązujących do końca maja byłoby znacznie mniej korzystne, niż gdyby zastosowali regulacje, które weszły w życie 1 czerwca br. Dlatego, podkreślę to raz jeszcze, dla rozstrzygnięcia tych niejasności niezbędne byłoby wydanie jednoznacznej interpretacji przez Ministerstwo Finansów.

Rozmawiał  Krzysztof Tomaszewski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA