| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kłopoty z deklaracją za maj

Kłopoty z deklaracją za maj

Rozmowa z prof. dr. hab. Witoldem Modzelewskim, prezesem Instytutu Studiów Podatkowych

■ Z początkiem czerwca br. weszła w życie większość przepisów ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 90, poz. 756). Czy oceniając te nowe regulacje, można stwierdzić, że – generalnie – są one korzystne dla podatników?

– Wiele znowelizowanych unormowań rzeczywiście można ocenić jako korzystne dla podatników. Chcę jednak zwrócić uwagę, że uchwalając znowelizowaną ustawę, zapomniano o uregulowaniu dość istotnej kwestii.

■ Czego konkretnie nie regulują nowe przepisy?

– Jak już wspomnieliśmy, zdecydowana większość znowelizowanych unormowań obowiązuje od 1 czerwca br. Trzeba jednak pamiętać o tym, że w czerwcu podatnicy rozliczający się co miesiąc muszą złożyć deklarację VAT-7 za maj 2005 r. Czyli już w czasie obowiązywania nowych przepisów podatnicy muszą się rozliczyć z czynności wykonywanych w miesiącu, gdy jeszcze były w mocy poprzednie regulacje ustawy o podatku od towarów i usług.

■ Czy zatem przy wypełnianiu składanej w czerwcu br. deklaracji za maj podatnicy powinni kierować się już przepisami znowelizowanej ustawy o VAT, czy też muszą jeszcze stosować poprzednie regulacje obowiązujące do końca maja 2005 r.?

– Jest to fundamentalna kwestia w prawie podatkowym. W przypadku podatku dochodowego panuje zgoda, że wypełniając deklarację (niezależnie od tego, kiedy jest złożona) dotyczącą przychodów czy dochodów osiągniętych w danym roku, stosuje się przepisy, które obowiązywały właśnie w tym roku. Oznacza to, że np. wypełniając formularz PIT za 2004 r., podatnicy kierowali się przepisami obowiązującymi w ubiegłym roku, chyba że przepis szczególny stanowił inaczej.

Gdy jednak nowelizowano ustawę o podatku od towarów i usług, to – jak już wspomniałem – zapomniano rozstrzygnąć tę ważną kwestię.

■ Jakie mogą być konsekwencje tego, że nowelizując ustawę o VAT, nie uchwalono rozstrzygającego przepisu wskazującego podatnikom, jak powinni postępować?

– Część podatników może przy wypełnianiu deklaracji za maj br. uwzględniać np. dostawy wewnątrzwspólnotowe przy zastosowaniu zasad obowiązujących do 31 maja br. Nie wiadomo jednak, czy wszyscy podatnicy będą postępowali w ten właśnie sposób. Dlatego konieczne jest zajęcie w tej sprawie jednoznacznego stanowiska przez ministra finansów. Nie można bowiem dopuścić do tego, żeby każdy z podatników musiał sam rozstrzygać ten dylemat, wypełniając deklarację VAT za maj br.
Warto również zwrócić uwagę, że obecnie wobec tego problemu stanęli podatnicy rozliczający się w okresach miesięcznych. W niedalekiej przyszłości natomiast ten sam kłopot będą mieli podatnicy rozliczający się co kwartał.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »