Spadły stopy NBP, niższe także odsetki podatkowe
REKLAMA
REKLAMA
Kolejna obniżka stóp procentowych NBP
W dniach 8-9 stycznia odbyło się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt proc. do poziomu:
REKLAMA
- stopa referencyjna 4,00% w skali rocznej;
- stopa lombardowa 5,50% w skali rocznej;
- stopa depozytowa 2,50% w skali rocznej;
- stopa redyskonta weksli 4,25% w skali rocznej.
Uchwała RPP wchodzi w życie 10 stycznia 2013 r.
To trzecia z rzędu obniżka stóp NBP przez RPP. W ciągu ostatnich 3 miesięcy stopy NBP spadły łącznie o 0,75%. Obniżka także o 0,25% miała miejsce w grudniu oraz w listopadzie. Wcześniej do zmiany poziomu stóp doszło w maju 2012 roku - Rada podwyższyła je wtedy o 0,25, po 10 miesiącach stabilizacji. Ekonomiści są zgodni, że w lutym, a najpóźniej w marcu stopy znowu spadną o 0,25%.
Odsetki podatkowe powiązane ze stopą lombardową NBP
Na podstawie art. 56 § 1 Ordynacji podatkowej, stawka odsetek od zaległości podatkowych obliczana jest jako suma 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego NBP oraz 2%, z
zastrzeżeniem, iż stawka ta nie będzie może być niższa, niż 8%.
Niższe będzie od 10 stycznia 2013 r. również kwota tzw. obniżonych odsetek od zaległości podatkowych, które wynoszą 75% zwykłej stawki (czyli 9,75%).
Obliczanie odsetek podatkowych
Tabela odsetek od zaległości podatkowych
Na podstawie z art. 56 § 1a Ordynacji podatkowej w przypadku złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji wraz z uzasadnieniem przyczyn korekty i zapłaty w całości, w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty, zaległości podatkowej, stosuje się obniżoną stawkę odsetek za zwłokę w wysokości 75 % stawki, o której mowa w § 1.
Stawka odsetek za zwłokę jest zaokrąglana w górę do dwóch miejsc po przecinku.
Jednak trzeba pamiętać, że tych obniżonych odsetek nie stosuje się do korekty deklaracji:
1) złożonej po doręczeniu zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, a w przypadkach, gdy nie stosuje się zawiadomienia - po zakończeniu kontroli podatkowej;
2) dokonanej w wyniku czynności sprawdzających.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat