reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kontrole kas fiskalnych

Kontrole kas fiskalnych

W okresie ferii zimowych fiskus przeprowadza wzmożone kontrole kas fiskalnych. Pod lupę kontroli skarbowej trafią przede wszystkim przedsiębiorcy z miejscowości turystycznych.

Obecnie ferie trwają dla województwa mazowieckie, opolskie, dolnośląskie i zachodniopomorskie. W miejscowościach turystycznych do 24 lutego potrwa akcja „Weź paragon”, co wiąże się z kontrolami skarbowymi w sklepach i punktach usługowych w zakresie stosowania kas fiskalnych. Od tego roku zmienił się zakres zwolnień z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy fiskalnej. Nie oznacza to jednak, że osoby, które utraciły prawo do zwolnienia w tym roku już powinny posiadać kasę fiskalną. Kto według nowych zasad musi być gotowy na zakup kas i kiedy powinien rozpocząć sprzedaż z jej użyciem?

Zmiany w VAT 2013


Trzy rodzaje zwolnień


Rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zawiera zasadniczo trzy rodzaje zwolnień. Jeden jest uzależniony od rodzaju wykonywanych czynności. W załączniku do rozporządzenia są bowiem wymienione czynności i towary, przy których nie trzeba stosować kasy fiskalnej (są tam np. usługi związane ze zbieraniem odpadów, usługi finansowe i ubezpieczeniowe). Osoby, które mają do niego prawo nie muszą pilnować limitów sprzedaży warunkujących prawo do drugiego rodzaju zwolnienia.

Do zwolnienia z obowiązku posiadania kasy fiskalnej nie mają już prawa szkoły nauki jazdy. Mogą jednak skorzystać z drugiego zwolnienia, związanego z limitem obrotu. W przypadku tego zwolnienia sytuacja osób rozpoczynających działalność i kontynuujących została zrównana. Obecnie limit jest taki sam - 20 tys. zł rocznie. Wlicza się do niego co prawda tylko sprzedaż (świadczenie usług) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jednak jest to i tak bardzo niski pułap i daje średni obrót miesięczny w wysokości 1 667 zł. Osoby rozpoczynające działalność w ciągu roku (lub w następnym) muszą od tego roku wyliczyć dla siebie limit w proporcji do okresu wykonywania tych czynności (20 000 / 366 x ilość dni od rozpoczęcia działalności do 31 grudnia).

Jest jeszcze jedna opcja - przedsiębiorca, który dokonuje dostaw towarów lub świadczy usługi wymienione w części I załącznika do rozporządzenia może skorzystać ze zwolnienia, gdy udział obrotu z tytułu tych czynności zwolnionych, w całkowitym obrocie realizowanym na rzecz osób fizycznych był w poprzednim roku wyższy niż 80%.

Zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych w 2013 r.

Przykład:
Notariusz uzyskał w poprzednim roku obrót w wysokości 200 tys. zł uzyskany ze świadczeń na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej. 170 tys. z tego stanowią usługi w zakresie objętym wpisem do repertorium A i P (są one wymienione w załączniku nr I). W takiej sytuacji chociaż obrót uzyskany ze świadczenia usług nie mieszczących się w zwolnieniu przekroczył 20 tys. nie ma on obowiązku stosowania kasy fiskalnej w 2013 roku.


50 usług do 19 odbiorców


W ramach zwolnień wymienionych w załączniku (czyli zwolnień przedmiotowych) osoby, które tylko sporadycznie świadczą usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (rolników ryczałtowych) i to bez względu na wysokość obrotów, mogą nie myśleć o kasie fiskalnej jeżeli łącznie spełniają dwa warunki:

1. każde świadczenie jest dokumentowane fakturą,

2. liczba świadczonych usług w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, przy czym liczba odbiorców w tym okresie była mniejsza niż 20 (osoby rozpoczynające działalność gospodarczą w 2013 r. uwzględniają do ustalenia prawa do zwolnienia przewidywany udział procentowy).

VAT 2013 - przegląd najważniejszych zmian


Sprawdź katalog wyłączeń


Osoby rozpoczynające działalność powinny sprawdzić, czy przedmiot ich biznesu nie znajduje się w katalogu wyłączeń (podobnie jak firmy kontynuujące działalność, jeśli zmieniły profil działania). Jest on zawarty w § 4 rozporządzenia i obejmuje m. in. dostawy gazu płynnego, części do silników, sprzętu fotograficznego, radiowego, telewizyjnego, wyrobów z metali szlachetnych, płyt CD, DVD, kart pamięci czy wyrobów tytoniowych. Ze zwolnień nie skorzystają także przedsiębiorcy świadczący m. in. usługi przewozu osób i ich bagażu podręcznego taksówkami. Jeżeli więc profil działalności firmy obejmuje jedną z dostaw wskazanych w § 4 lub świadczenie usług bez względu na limit obrotów czy wykonywanie innych czynności uprawniających do zwolnienia, kasa jest obowiązkowa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Taxways

Zdjęcia


Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Stasiewski

Doradca podatkowy, biegły rewident

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama