reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będzie akcyza na gaz ziemny do celów opałowych

Będzie akcyza na gaz ziemny do celów opałowych

Od 1 listopada 2013 r. gaz ziemny do celów opałowych będzie objęty akcyzą. Resort finansów planuje jednak szereg zwolnień z obowiązku płacenia akcyzy.

Od 1 listopada akcyzę na gaz do celów opałowych będą musieli płacić przedsiębiorcy. Nad zmianami przepisów, które mają dostosować w tym zakresie polskie prawo do regulacji Unii Europejskiej, pracuje Ministerstwo Finansów. Z wyliczeń resortu wynika, że akcyza wyniesie ok. 4 groszy na metrze sześciennym tego paliwa. Roczne wpływy do budżetu wyniosą około 118 milionów złotych.

Polska zgodnie z unijnymi przepisami najpóźniej po 31 października tego roku powinna wprowadzić podatek akcyzowy na gaz ziemny przeznaczony do celów opałowych. Od 1 listopada cena gazu może więc wzrosnąć, przynajmniej dla niektórych odbiorców.

Podwyżka nie obejmie wszystkich, bo unijna dyrektywa dopuszcza wyjątki. Ministerstwo Finansów w projekcie ustawy o podatku akcyzowym zaproponowało długą listę podmiotów, które mogą być zwolnione z obowiązku płacenia akcyzy.

- Zaproponowaliśmy, aby zwolniony był z opodatkowania gaz przeznaczony do użytku przez gospodarstwa domowe, a także m.in. przez podmioty sektora publicznego, czyli szkoły, przedszkola, również jednostki lecznicze, szpitale, przychodnie, a także gaz zużywany do ogrzewania np. kolei - mówi Sylwia Stelmachowska z Ministerstwa Finansów.

Zwrot akcyzy od samochodu osobowego

Akcyzę zapłacą więc wszyscy przedsiębiorcy, których nie ma na liście zwolnień.

- Tych zwolnień jest bardzo dużo, to jest bardzo szeroki wachlarz, ale np. może być opodatkowany gaz przeznaczony do ogrzewania pomieszczeń wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, która nie jest wymieniona w tym katalogu zwolnień, które przewiduje dyrektywa - mówi Sylwia Stelmachowska.

Wpływy z akcyzy w pierwszym roku obowiązywania ustawy będą niewielkie. Przez dwa miesiące tego roku mają wynieść około 10 milionów złotych. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że już rok później budżet zostanie zasilony kwotą około 118 milionów złotych. Wprowadzenie podatku, jak zapewnia przedstawicielka resortu finansów, nie powinno znacząco podnieść kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw.

Akcyza na cydr 2013

Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego w 2013 r.

- Ceny gazu należą do kategorii cen umownych. Wszystko zależy od tego, jak producenci, dostawcy, dystrybutorzy przełożą to opodatkowanie na ceny gazu. Przewidujemy, że akcyza wyniesie ok. 4 groszy od metra sześciennego - mówi Sylwia Stelmachowska.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Newseria.pl
VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama