REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwójne opodatkowanie w spółkach komandytowych w 2014 r.

Agata Wleklińska - Doradca Podatkowy R. Comi
E. I. Chełkowska-Kamionka
R. Worobiej
Kancelaria Prawna Sp.j
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Finansów chce dokonać zmian w ustawie o CIT oraz ustawie o PIT, których efektem będzie podwójne opodatkowanie w spółkach komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych. Proponowane zmiany miałyby obowiązywać od 2014 r. w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych oraz od 2015 r. w przypadku spółek komandytowych.

Plany dotyczące zmian w zakresie opodatkowania wspólników spółek komandytowo-akcyjnych Ministerstwo Finansów przedstawiło już w sierpniu 2012 r., jednak w związku z licznymi kontrowersjami jakie towarzyszyły projektowi nie został on przedstawiony w Sejmie. Niestety, chęć dokonania przez Ministra Finansów zmian w zakresie opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych, a obecnie również spółek komandytowych jest  na tyle silna, że stworzył on nowy projekt ustawy z dnia 12 lutego 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw i to nad nim toczą się obecnie prace w procesie legislacyjnym.

Autopromocja

Projekt zmian o którym mowa przewiduje zaliczenie spółek komandytowych oraz spółek komandytowo-akcyjnych do kręgu podatników podatku dochodowego od osób prawnych, tj. opodatkowania ich podatkiem CIT, co dla wspólników innych niż komplementariusze oznaczać będzie podwójne opodatkowanie osiąganych w ramach spółki dochodów (zgodnie z projektem komplementariusze będą mogli skorzystać ze specjalnego zwolnienia i opodatkować dochody jednokrotnie). Proponowaną zmianę z pewnością można zaliczyć do grona rewolucyjnych w polskim systemie podatkowym ostatnich lat.

Dotychczasowe rozwiązania w zakresie opodatkowania dochodów wspomnianych spółek oraz zasad ich funkcjonowania dawały wspólnikom możliwość ograniczenia odpowiedzialności osobistej komplementariuszy, a także korzystne opodatkowanie akcjonariuszy spółek komandytowo-akcyjnych.

Wydatki na reprezentację w kosztach - korzystny wyrok NSA

Zapraszamy na forum o podatku CIT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na proponowane zmiany niewątpliwie wpływ miała uchwała NSA w składzie 7 sędziów z dnia 16 stycznia 2012 r. sygn. II FPS 1/11, w której stwierdzono, że akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej nie jest zobowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie bieżącej działalności spółki, natomiast obowiązek wpłacenia przez akcjonariusza zaliczki na podatek powstaje jedynie w miesiącu faktycznego otrzymania przez niego przychodu z podziału zysku lub w przypadku otrzymania przez niego dywidendy zaliczkowej w trakcie roku. Wyrok sądu rozstrzygnął wieloletnią batalię podatników z organami na korzyść tych pierwszych oczywiście, jednak jak wynika z przedmiotowego projektu, nie na długo.

 

Proponowane przez Ministerstwo Finansów zmiany miałyby obowiązywać od 2014 r. w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych oraz od 2015 r. w przypadku spółek komandytowych.

Na uwagę zasługuje fakt, że w uzasadnieniu do projektu z dnia 12 lutego 2013 r. Minister Finansów powołał się na wyrażoną w Konstytucji zasadę sprawiedliwości odwołując się do spółki z o.o. oraz spółki akcyjnej, które również opodatkowane są podatkiem CIT. Trudno powiedzieć co to może oznaczać na przyszłość dla innych podatników, którzy nie zostali jeszcze objęci tym podatkiem. Tym bardziej, że uzasadniając propozycję opodatkowania podatkiem CIT spółki komandytowej stwierdzono, że istnieje realne ryzyko przeniesienia ciężaru obecnie wykorzystywanych schematów optymalizacyjnych ze spółek komandytowo-akcyjnych na spółki komandytowe co oznacza, że komplementariusz S.K. będzie zatem opodatkowany jak komplementariusz S.K.A. Zdaniem Ministra Finansów zmiana ta będzie stanowić wyraz realizacji w pełniejszym wymiarze zasady równości wobec prawa podmiotów znajdujących się w porównywalnej sytuacji.

W tej chwili trudno określić jakie będą dalsze losy projektu i czy proponowane zmiany wejdą w życie, a jeśli tak to kiedy faktycznie to nastąpi, jednak już teraz wspólnicy spółek komandytowo-akcyjnych oraz komandytowych powinni wziąć pod rozwagę przedstawiony w projekcie scenariusz i przemyśleć dokonanie ewentualnych zmian w zakresie formy prowadzenia działalności, czy też struktury właścicielskiej.

Koszty reprezentacji - najnowsze orzecznictwo

Samochód służbowy, telefon i laptop przychodem menedżera

Autor: Agata Wleklińska - Doradca Podatkowy R. Comi, E. I. Chełkowska-Kamionka, R. Worobiej, Kancelaria Prawna Sp.j.

www.zpp.net.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA