reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podwójne opodatkowanie w spółkach komandytowych w 2014 r.

Podwójne opodatkowanie w spółkach komandytowych w 2014 r.

Ministerstwo Finansów chce dokonać zmian w ustawie o CIT oraz ustawie o PIT, których efektem będzie podwójne opodatkowanie w spółkach komandytowych oraz komandytowo-akcyjnych. Proponowane zmiany miałyby obowiązywać od 2014 r. w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych oraz od 2015 r. w przypadku spółek komandytowych.

Plany dotyczące zmian w zakresie opodatkowania wspólników spółek komandytowo-akcyjnych Ministerstwo Finansów przedstawiło już w sierpniu 2012 r., jednak w związku z licznymi kontrowersjami jakie towarzyszyły projektowi nie został on przedstawiony w Sejmie. Niestety, chęć dokonania przez Ministra Finansów zmian w zakresie opodatkowania spółek komandytowo-akcyjnych, a obecnie również spółek komandytowych jest  na tyle silna, że stworzył on nowy projekt ustawy z dnia 12 lutego 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw i to nad nim toczą się obecnie prace w procesie legislacyjnym.

Projekt zmian o którym mowa przewiduje zaliczenie spółek komandytowych oraz spółek komandytowo-akcyjnych do kręgu podatników podatku dochodowego od osób prawnych, tj. opodatkowania ich podatkiem CIT, co dla wspólników innych niż komplementariusze oznaczać będzie podwójne opodatkowanie osiąganych w ramach spółki dochodów (zgodnie z projektem komplementariusze będą mogli skorzystać ze specjalnego zwolnienia i opodatkować dochody jednokrotnie). Proponowaną zmianę z pewnością można zaliczyć do grona rewolucyjnych w polskim systemie podatkowym ostatnich lat.

Dotychczasowe rozwiązania w zakresie opodatkowania dochodów wspomnianych spółek oraz zasad ich funkcjonowania dawały wspólnikom możliwość ograniczenia odpowiedzialności osobistej komplementariuszy, a także korzystne opodatkowanie akcjonariuszy spółek komandytowo-akcyjnych.

Wydatki na reprezentację w kosztach - korzystny wyrok NSA

Zapraszamy na forum o podatku CIT

Na proponowane zmiany niewątpliwie wpływ miała uchwała NSA w składzie 7 sędziów z dnia 16 stycznia 2012 r. sygn. II FPS 1/11, w której stwierdzono, że akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej nie jest zobowiązany do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie bieżącej działalności spółki, natomiast obowiązek wpłacenia przez akcjonariusza zaliczki na podatek powstaje jedynie w miesiącu faktycznego otrzymania przez niego przychodu z podziału zysku lub w przypadku otrzymania przez niego dywidendy zaliczkowej w trakcie roku. Wyrok sądu rozstrzygnął wieloletnią batalię podatników z organami na korzyść tych pierwszych oczywiście, jednak jak wynika z przedmiotowego projektu, nie na długo.

reklama

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców

Zdjęcia


Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Sprawiedliwości

Patron merytoryczny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama