Elektroniczne faktury coraz bliżej
REKLAMA
Być może dziś minister nauki i informatyzacji podejmie decyzję w sprawie rozporządzenia określającego sposób wystawiania i przesyłania faktur w formie elektronicznej – poinformowano wczoraj „GP” w Ministerstwie Nauki i Informatyzacji.
REKLAMA
Rozporządzenie oprócz sposobu wystawiania i przesyłania faktur w formie elektronicznej reguluje również zasady ich przechowywania oraz udostępniania organom podatkowym lub kontroli skarbowej – wynika z informacji „GP”.
Rozporządzenie zostało już podpisane w imieniu ministra finansów, przez podsekretarza stanu w MF Jarosława Nenemana – powiedziano „GP” w resorcie finansów. Rozporządzenie przesłano następnie ministrowi nauki i informatyzacji. Taką procedurę przewidują bowiem w takim przypadku przepisy.
Możliwość wydania rozporządzenia określającego sposób wystawiania i przesyłania faktur w formie elektronicznej, a także regulującego zasady ich przechowywania oraz udostępniania organom podatkowym lub kontroli skarbowej przewiduje obowiązująca ustawa o VAT (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).
Z nieoficjalnych informacji „GP” wynika, że rozporządzenie uwzględnia postanowienia unijnej dyrektywy dotyczącej uproszczenia, modernizacji i harmonizacji warunków fakturowania w podatku od wartości dodanej. Przewiduje się – w zależności od wyboru podatnika – możliwość posłużenia się przy wystawianiu faktur bezpiecznym podpisem elektronicznym określonym w ustawie o tym podpisie lub też elektroniczną wymianą danych (EDI). Wymagania te mają zapewnić m.in. autentyczność pochodzenia wystawianych faktur.
Dla zapewnienia pewności obrotu gospodarczego wystawianie i przesyłanie faktur w formie elektronicznej będzie wymagało uzyskania uprzedniej zgody odbiorcy faktury. Zgodnie z nową regulacją, podatnicy będą również mieli możliwość – przy spełnieniu określonych warunków – przechowywania faktury w formie elektronicznej w innych państwach członkowskich Wspólnoty Europejskiej.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA