REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

SAP Business One pozwala działać firmom zgodnie z prawem

REKLAMA

Rozmowa z Andrzejem Pawlakiem, ekspertem SAP w obszarze wdrożeń SAP Business One

Poznaj kluczowe cechy rozwiązania SAP Business One

Autopromocja

 

Dlaczego przy wdrożeniu systemu ERP należy uwzględnić nie tylko model biznesowy firmy, ale  też uwarunkowania prawno-podatkowe?
Sposób, w jaki funkcjonuje firma wynika m.in. z regulacji prawno-podatkowych. Przykładem są ostatnie zmiany w przepisach VAT. Wcześniej dostawca produktów lub usług mógł rozliczyć się z urzędem skarbowym w czasie liczonym od daty wystawionej na fakturze. W dotychczasowej praktyce, VAT z faktur wystawianych do zamówień zrealizowanych w ostatnim tygodniu miesiąca, mógł być rozliczany po dwóch miesiącach. Od początku 2014 r. obowiązują inne zasady: sprzedawca odprowadza podatek w czasie liczonym od momentu  zrealizowania zamówienia. Sprawia to, że obowiązek rozliczenia z urzędem skarbowym w podanym przykładzie ulega skróceniu o jeden miesiąc.

Zmiana, choć pozornie niewielka, to jednak przewartościowuje model zarządzania biznesem. Nie złożoność procedur obsługi wprowadzonych w VAT zmian, lecz wpływ tych zmian na biznesowe funkcjonowanie firmy uzasadnia określanie ich mianem wręcz ‘rewolucyjnych'.

Dlaczego?
Dotąd sprzedawca mógł odprowadzić VAT z już uzyskanego przychodu. Dziś częściej będzie zobowiązany zapłacić fiskusowi, zanim odbiorca zapłaci za produkt lub usługę. To oznacza, że musi bardziej zadbać o swoją płynność finansową. Przy wsparciu ze strony zintegrowanego systemu ERP jest to proste.

W jaki sposób taki system może uchronić firmę przed utratą płynności finansowej?
Zintegrowany system ERP, oparty na jednej centralnej bazie danych, zapewnia integrację wszystkich kluczowych procesów m.in. w finansach i księgowości, sprzedaży, zaopatrzeniu, gospodarce magazynowej, produkcji lub zarządzaniu relacjami z klientami. Wystarczy raz zarejestrować w systemie zdarzenie, by informacje w pozostałych obszarach zostały automatycznie zaktualizowane.

Dzięki temu menedżerowie mają pełny i rzeczywisty obraz firmy. Mogą szybko sprawdzić, którzy klienci są rentowni i którzy przez zaleganie z płatnościami hamują rozwój firmy.  ERP pomaga dynamicznie dostosowywać wielkość produkcji do popytu, ograniczając ilość zalegającego na magazynie towaru. Przez monitorowanie terminów płatności za faktury zakupu i sprzedaży zapewnia lepszą płynność finansową firmy. System pozwala również tak usprawnić zarządzanie procesami logistycznymi, by zamówienie zostało dostarczone odbiorcy jak najszybciej.

ERP ponadto usprawnia wiele procesów finansowo-księgowych, np. automatyzuje księgowanie transakcji biznesowych oraz generowanie na czas  sprawozdań finansowych lub deklaracji podatkowych. Wspomaga też transakcje wielowalutowe i przeliczanie różnych jednostek miar. W ten sposób ERP stoi na straży prawa. Pilnuje, by firma działała zgodnie z przepisami m.in. o rachunkowości, VAT czy Intrastat.

Czy dostosowywanie ERP do regulacji prawno-podatkowych jest czasochłonne i kosztowne?
Nie musi być, jeśli funkcjonalności są już zaszyte w systemie. Wtedy wystarczy prosta parametryzacja. Dotyczy to choćby ostatniej zmiany przepisów dotyczących VAT. Dla wielu dostawców ERP była ona rewolucyjna. Nas nie zaskoczyła, ponieważ zmiany w systemie uwzględniliśmy już w 2008 r., kiedy wprowadzono unijną dyrektywę obligującą państwa członkowskie do rozliczania się według nowych zasad. Podobnie jest z wieloma innymi polskimi regulacjami, np. z wprowadzaniem nowych stawek VAT lub zmian w obsłudze podatku VAT dla nowych grup towarów. Z wyprzedzeniem i w coraz większym stopniu są one determinowane przez UE. Dlatego firmy powinny upewnić się, czy system, który chcą wdrożyć, jest na bieżąco aktualizowany przez dostawcę wraz ze zmianami w unijnych przepisach. Jeśli tak się dzieje, późniejsze koszty dostosowania ERP do polskiego porządku prawnego będą niższe.  

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  REKLAMA