REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie nietypowych źródeł przychodu

REKLAMA

Zbierasz truskawki, myjesz samochody na skrzyżowaniu ulic, opiekujesz się dziećmi lub ludźmi starszymi, grasz na ulicy lub malujesz karykatury - od tego, co zarobisz, musisz zapłacić podatek. Nie ma znaczenia, że to praca sezonowa i za przysłowiowe grosze.

Zgodnie z przepisami podatkowymi uzyskane w ten sposób pieniądze są przychodem i powinny być opodatkowane oraz wykazane w zeznaniu rocznym. Wakacje sprzyjają podejmowaniu pracy dorywczej. Dla wielu osób to dodatkowe pieniądze, za które mogą wyjechać na upragniony urlop lub wakacje. Częściej jednak taka praca to ważne źródło dochodów. Przykładem mogą być głuchoniemi. Często spotykamy ich w pociągach. Przychodzą do przedziału, oferując za symboliczną – zależną od naszej dobrej woli – kwotę niewielki podarek. Wydawałoby się, że ten niewielki zarobek nie powinien interesować fiskusa. A jednak podatek zapłacić trzeba. Problem w tym, że najczęściej dorabiający w ten sposób nie zdają sobie z tego sprawy.

REKLAMA

Autopromocja

Podobnie jest z innymi zajęciami. Wymienić wszystkie oczywiście nie sposób. Z danych, jakie uzyskaliśmy w izbach skarbowych, wynika jednak, że najczęściej chodzi o dochody z wynagrodzenia za prace sezonowe młodzieży i studentów, np. zbieranie truskawek, mycie okien, wyprowadzanie psów, mycie samochodów na skrzyżowaniu ulic, opiekę nad dziećmi i osobami starszymi, rozdawanie ulotek, uliczną grę na instrumentach muzycznych czy odpłatne malowanie portretów lub karykatur. Czasem jednak dotyczy to także tak niecodziennych dochodów, jak tych ze zbierania monet na plaży.

Monika Kopiecka z Izby Skarbowej w Gdańsku wyjaśniła, że interpretacje o opodatkowaniu dochodów osób zbierających monety na plaży, kelnerów, niewidomych itp. wywołały komentarze, z których wynika, jakoby dotychczas podatnikom w ogóle nie było znane pojęcie „inne źródeła przychodów”. A przecież przepisy o opodatkowaniu wszystkich uzyskanych dochodów są powszechnie znane. Podobnego zdania są także pytani przez „GP” eksperci.

2790 zł można zarobić w ciągu roku, nie płacąc podatku.
75 proc. wynosi podatek pobierany od nieujawnionych przychodów.

Tymczasem w większości przypadków osoby podejmujące takie prace albo nie zdają sobie sprawy z tego, że powinny zapłacić podatek, albo też celowo je zatajają, sądząc, że nikt im tego nie udowodni. Tym bardziej że, jak podkreślają eksperci, udowodnienie konkretnej osobie, iż osiąga tego rodzaju dochody, jest praktycznie niemożliwe. Gdyby to się jednak udało – o co fiskus coraz skuteczniej zabiega – podatek zostałby pobrany według stawki 75 proc.

Ewa Matyszewska
Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA