reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe zasady dokumentowania wpłat na darowizny kościelne

Nowe zasady dokumentowania wpłat na darowizny kościelne

Ostatnia nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadza zmiany w dokumentowaniu darowizn na cele kościelne. Regulacje te są jednak mało czytelne i niejednoznaczne - podkreślają eksperci.

Zmiany dotyczące dokumentowania darowizn kościelnych wprowadza ustawa z 20 maja 2005 r. o zmianie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw, dokonując odpowiednich modyfikacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wprawdzie zasady przekazywania darowizn kościelnych regulują ustawy o stosunku państwa do poszczególnych kościołów, ale trudno byłoby – z praktycznego punktu widzenia – dokonać zmian w tych ustawach. Wymagałoby to bowiem wzajemnych konsultacji.

Nowelizacja zakłada, że tzw. darowizny kościelne mają być udokumentowane dowodem wpłaty na rachunek obdarowanego. To, zdaniem ustawodawcy, spowoduje uszczelnienie przepisów i zapobiegnie przekazywaniu fikcyjnych darowizn. Niestety, sformułowanie nowego przepisu odsyłające do odpowiedniego stosowania do darowizn kościelnych przepisów dotyczących tzw. zwykłych darowizn – jest niejednoznaczne. Zdaniem niektórych ekspertów możliwe będzie w praktyce dokumentowanie darowizn kościelnych na kilka sposobów, nie tylko na podstawie dowodu wpłaty na rachunek bankowy, ale też np. pokwitowaniem prywatnym.

Bogdan Świąder
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama