WSA. O umorzeniu decyduje interes publiczny
REKLAMA
Podatniczka prowadziła działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Po jej zawieszeniu rozliczyła się wspólnie z małoletnimi dziećmi. Zaległość podatkowa powstała w wyniku korekty dokonanej na wezwanie organu podatkowego i zmiany sposobu rozliczania. W efekcie podatniczka wystąpiła do urzędu z prośbą o umorzenie zaległości, wskazując argumenty opisujące trudną sytuację osobistą i życiową, w jakiej się znajduje.
REKLAMA
Organy podatkowe konsekwentnie stały na stanowisku, że w sprawie nie można mówić o ważnym interesie podatnika. Zaistnienie tego warunku musi być wynikiem okoliczności niezależnych od podatnika. Dodatkowo wskazywano na uznaniowy charakter umorzenia.
Rozstrzygając sprawę sąd zauważył, że umorzenie jest dopuszczalne, jeżeli jest uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. W tej sprawie organy obu instancji skupiły rozważania na interesie podatnika, pomijając przesłankę interesu publicznego. W tym kontekście interes ten powinien być postrzegany jako ograniczenie ewentualnych wydatków z opieki społecznej. Chodzi o taką sytuację, gdy zapłata zaległości podatkowej spowoduje u podatnika konieczność skorzystania z tego typu pomocy. Argumenty te powinny ocenić organy i odpowiedzieć, czy nie uzasadniają one zastosowania umorzenia.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA