reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > WSA. O umorzeniu decyduje interes publiczny

WSA. O umorzeniu decyduje interes publiczny

Jeśli zapłata zaległości podatkowej spowoduje u podatnika konieczność skorzystania np. z pomocy społecznej, to sytuacja ta, jako przesłanka interesu publicznego, może skutkować umorzeniem zaległości podatkowej - wynika z wyroku białostockiego WSA.

Podatniczka prowadziła działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Po jej zawieszeniu rozliczyła się wspólnie z małoletnimi dziećmi. Zaległość podatkowa powstała w wyniku korekty dokonanej na wezwanie organu podatkowego i zmiany sposobu rozliczania. W efekcie podatniczka wystąpiła do urzędu z prośbą o umorzenie zaległości, wskazując argumenty opisujące trudną sytuację osobistą i życiową, w jakiej się znajduje.

Organy podatkowe konsekwentnie stały na stanowisku, że w sprawie nie można mówić o ważnym interesie podatnika. Zaistnienie tego warunku musi być wynikiem okoliczności niezależnych od podatnika. Dodatkowo wskazywano na uznaniowy charakter umorzenia.

Rozstrzygając sprawę sąd zauważył, że umorzenie jest dopuszczalne, jeżeli jest uzasadnione ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. W tej sprawie organy obu instancji skupiły rozważania na interesie podatnika, pomijając przesłankę interesu publicznego. W tym kontekście interes ten powinien być postrzegany jako ograniczenie ewentualnych wydatków z opieki społecznej. Chodzi o taką sytuację, gdy zapłata zaległości podatkowej spowoduje u podatnika konieczność skorzystania z tego typu pomocy. Argumenty te powinny ocenić organy i odpowiedzieć, czy nie uzasadniają one zastosowania umorzenia.

Sygn. akt I SA/Bk 134/05
 Michał Stuczyński
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama