Senat. Ustawa o promocji zatrudnienia
Senat wczoraj debatował nad nowelą ustawy o promocji zatrudnienia. Wprowadza ona zmiany w ustawie o PIT, które mają zachęcić do legalnego zatrudniania pomocy domowych. Osoby zatrudniające nianie na podstawie tzw. umowy aktywizacyjnej będą mogły m.in. odliczyć od podatku opłacone za nie składki na ZUS. Aby skorzystać z ulgi, umowa musi trwać nieprzerwanie przez rok.
Eksperci są zdania, że zaproponowane rozwiązania nie spowodują boomu na legalnym rynku pracy pomocy domowych. Wyjście niań z szarej strefy może się okazać mało opłacalne zarówno dla nich samych, jak i rodzin, które miałyby im dawać pracę. Potencjalnych pracodawców mogą też zniechęcić uciążliwe wymogi biurokratyczne związane z zatrudnieniem gosposi.
– Mówimy o 12-miesięcznym okresie nieprzerwanej pracy. Ulga będzie przysługiwała także, gdy pół roku będzie pracować pani A, a przez następne pół roku pani B – tłumaczył wczoraj podczas posiedzenia Senatu wiceminister gospodarki i pracy Jacek Mięcina. Ustawa zwalnia też z podatku jednorazowe środki, które otrzymują bezrobotni z Funduszu Pracy. Jeżeli zmiany zostaną przyjęte, przepis ten będzie działał z mocą wsteczną od 1 stycznia 2005 r.
Instrukcje VAT. 15 praktycznych procedur dla podatników
Publikacja przedstawia wytyczne dotyczące rozliczania VAT i akcyzy od sprowadzanych samochodów. Omawia także kwestie związane z płatnościami faktur na rachunek bankowy, stosowaniem split payment oraz wyborem kwartalnego rozliczenia na rok 2024.
Sprawdź
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: