reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowy urząd do ściągania podatków?

Nowy urząd do ściągania podatków?

Podczas ostatniej konwencji gospodarczej Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło propozycje wprowadzenia bardziej efektywnego systemu ściągania podatków, który jest obecnie – zdaniem partii – jednym z najbardziej kosztownych wśród krajów OECD. Zaproponowano m.in. utworzenie głównego urzędu skarbowego podległego ministrowi finansów, którego zadaniem miałoby być przeprowadzenie reformy aparatu skarbowego oraz sprawowanie nadzoru nad pracą administracji skarbowej.
Wiceminister, Główny Inspektor Kontroli Skarbowej w Ministerstwie Finansów Stanisław Stec uznał pomysł PiS za godny rozważenia. Powiedział jednak, że jeśli proponuje się powołanie głównego urzędu skarbowego, to powinna to być jednostka niezależna od ministra finansów, nastawiona na usprawnienie systemu ściągania podatków.
W opinii S. Steca aby system ściągania podatków był funkcjonalny, musi istnieć stabilność i jednoznaczność przepisów prawa podatkowego, bowiem zmieniające się co roku przepisy powodują duże problemy z kształceniem aparatu skarbowego i stwarzają dużą niepewność dla przedsiębiorców. Po drugie, należy doprowadzić do powszechności opodatkowania. W tworzeniu przepisów podatkowych trzeba dążyć do tego, aby było jak najmniej takich zwolnień od podatków, które sprzyjają nadużyciom – podkreślił Stec.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama