reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sporny zakaz reklamy

Sporny zakaz reklamy

Księgowych z certyfikatem, w przeciwieństwie do doradców podatkowych, nie obejmuje zakaz reklamy swoich usług i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Korporacja doradców podatkowych rozważa możliwość wprowadzenia egzaminu różnicowego dla księgowych, co pozwoliłoby na przyjęcie ich do korporacji doradców i wyeliminowałoby istniejące między nimi różnice i konflikty.

Kontrowersyjna nowelizacja ustawy o doradztwie podatkowym trafiła do Trybunału Konstytucyjnego. We wniosku Krajowa Rada Doradców Podatkowych podkreśliła m.in., że art. 3a ustawy, zrównując podmioty usługowo prowadzące księgi rachunkowe z doradcami podatkowymi pod względem wykonywania niektórych czynności doradztwa podatkowego, bez nałożenia na te podmioty obowiązków i ograniczeń związanych z wykonywaniem tych czynności przez doradców podatkowych, narusza konstytucyjną zasadę równości. Certyfikowani księgowi nie zostali objęci m.in.: zakazem reklamowania swoich usług, obowiązkiem zachowania tajemnicy zawodowej, obowiązkiem przechowywania dokumentacji.

Zakaz reklamy dotyczy jednak tylko doradców podatkowych, a nie obejmuje certyfikowanych księgowych, mimo że po ostatniej nowelizacji tej ustawy świadczą oni w przeważającej mierze takie same usługi. Jakie to może mieć skutki? – Wystarczy zawiesić na kilka miesięcy działalność doradczą, prowadząc tylko usługi księgowe, i rozreklamować w tym czasie swoje biuro, a efekty będą oczywiste – podkreślił Bogusław Niemiec, wiceprzewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych. Ale czy trzeba poszukiwać sposobu, jak obejść nielogiczne i niesprawiedliwe przepisy?

Korporacja doradców podatkowych, poszukując sposobu na rozwiązanie tych problemów, rozważa pomysł umożliwienia przyjęcia do siebie osób usługowo prowadzących księgi rachunkowe. Polegać miałby on na wprowadzeniu egzaminu różnicowego dla księgowych z certyfikatem. Wydaje się, że takie rozwiązanie byłoby korzystne nie tylko dla księgowych, doradców podatkowych, ale także sprzyjałoby podatnikom. Weryfikacja wiedzy dałaby certyfikowanym księgowym możliwość uzupełnienia wiadomości z zakresu, który nie jest wymagany do uzyskania certyfikatu księgowego, niezbędnych do rzetelnego wykonywania czynności, które zostały włączone w ich uprawnienia. Wówczas po zdaniu egzaminu podmioty te zostałyby wpisane na listę doradców podatkowych, co wyeliminowałoby istniejące różnice.


Wiesława Moczydłowska
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama