Ulga na innowacje
REKLAMA
Ustawa adresowana jest głównie do małych i średnich przedsiębiorców. Ma stymulować wzrost konkurencyjności polskiej gospodarki.
REKLAMA
Zgodnie z ustawą ośrodki posiadające status jednostek badawczo-rozwojowych będą zwolnione z podatków leśnego, rolnego i od nieruchomości w odniesieniu do przedmiotów opodatkowania zajętych na cele prowadzonych badań i prac rozwojowych. Utracone dochody samorządów terytorialnych będą refundowane z budżetu państwa.
Znowelizowano ustawy o podatkach dochodowych, m.in. wprowadzając specjalne zasady rozliczania kosztów uzyskania przychodów w przypadku nakładów na badania i prace naukowe. Firmy, które będą kupować od jednostek badawczo-rozwojowych nowe technologie, będą mogły nie tylko zaliczyć te wydatki w koszty uzyskania przychodów, ale także odliczyć od podstawy opodatkowania część wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii. W przypadku małych i średnich firm dodatkowe odliczenie wyniesie do 50 proc. wydatków, dużych – do 30 proc. wydatków. Z ulgi nie będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący działalność w specjalnych strefach ekonomicznych.
Zlikwidowane zostanie także zwolnienie z VAT dla usług naukowo-badawczych, co umożliwi ośrodkom posiadającym status jednostek badawczo-rozwojowych odliczanie podatku.
Senat przyjął także własne poprawki doprecyzowujące zasady obliczania opodatkowania w przypadku inwestycji w nowe technologie i dostosowujące do przepisów UE.
Ustawa wraca do Sejmu.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat