| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Strefy kuszą ulgami

Strefy kuszą ulgami

Ulgi podatkowe to za mało, by przyciągnąć do specjalnych stref ekonomicznych centra finansowo-księgowe. Eksperci uważają jednak, że z czasem w strefach znajdą zatrudnienie setki księgowych i specjalistów od rachunkowości.

Od marca firmy prowadzące usługi finansowo-księgowe mogą uzyskać zezwolenie na inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych. To wiąże się z ulgami podatkowymi. Eksperci uważają, że Polska jest atrakcyjnym krajem do lokowania tego typu działalności.

Główne nasze atuty doceniane przez inwestorów to: niski koszt pracy, młode i wykształcone społeczeństwo oraz zachęty inwestycyjne. Z zachęt podatkowych oferowanych przez SSE na razie nikt jednak nie korzysta. Tymczasem centra finansowo-księgowe powstają jak grzyby po deszczu poza strefami.

Mają je w Polsce m.in. Hewlett-Packard, Philips, General Electric, Cap Gemini, IBM, Lufthansa, Thomson czy Volvo. Ahold (właściel sieci hipermarketów Hypernova), który wkrótce ma otworzyć swoje centrum w Krakowie, tłumaczy, że wybrał inwestycje poza strefą, gdyż ta nie była w stanie zapewnić odpowiedniego biurowca.

Katarzyna Krause z Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych uważa, że SSE są przygotowane raczej na przyjęcie inwestorów, którzy będą prowadzić na ich terenie produkcję, a nie usługi finansowo-księgowe.

– SSE muszą posiadać powierzchnię biurową. Tym bardziej że centra usług raczej nie są zaintersowane budową własnych obiektów, tylko ich wynajmem – mówi Katarzyna Krause.

Tymczasem w każdym centrum może znaleźć pracę kilkuset absolwentów. Największe szanse na przyciągnięcie tego typu inwestycji ma Krakowski Park Technologiczny. W PAIiIZ mówi się nawet, że najlepiej studiować na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Absolwenci tej uczelni nie będą mieć problemów ze znalezieniem pracy.

Centra finansowo-księgowe poszukują przede wszystkim absolwentów, którzy właśnie skończyli studia. Nie oznacza to jednak, że firma inwestująca w danym ośrodku szuka tylko „świeżo upieczonych” księgowych. Często zatrudniane są osoby, które dopiero zostaną przeszkolone w danym zakresie pracy – mówi Jacek Pączek, ekspert ds. centrów usług w PricewaterhouseCoopers.

Centra księgowe zatrudniają pracowników na innych zasadach niż małe firmy księgowe. Przede wszystkim oferują wiele szkoleń, określone ścieżki kariery. Pracownicy mają szansę na awans i mogą utrzymywać kontakty z zagranicą. – Mała firma tego pracownikowi nie zapewni – dodaje Katarzyna Krause.

 
Na jakie ulgi w strefach można liczyć

Strefy oferują ulgi w CIT lub PIT. Dopuszczalna wielkość pomocy zależy od regionu, w którym położona jest dana strefa. Z zasady wynosi 50 proc. (w przypadku małych i średnich przedsiębiorców zwiększa się o dalsze 15 proc). Inwestorzy zwykle wybierają zwolnienie z tytułu kosztów inwestycji. Oznacza to, że w przypadku zainwestowania np. 100 mln zł, ulga w CIT będzie mogła wynieść maksymalnie 50 mln zł. Dodatkową ulgą może być zwolnienie z podatku od nieruchomości, które może przyznać gmina, jeśli uchwaliła odpowiedni program.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »