| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można skrócić okres amortyzacji

Można skrócić okres amortyzacji

Największe korzyści podatnikowi daje metoda amortyzacji, którą można stosować dla niektórych fabrycznie nowych środków trwałych. Umożliwia bowiem dokonanie wyjątkowo wysokiego pierwszego odpisu amortyzacyjnego.

W nowoczesnych firmach amortyzacja stanowi jedną z ważniejszych pozycji kosztów uzyskania przychodów (kosztów podatkowych). Tym samym jej prawidłowe naliczenie ma podstawowy wpływ na właściwe ustalenie podstawy opodatkowania oraz podatku dochodowego. Podatnicy zwykle dążą do maksymalnego skrócenia okresu amortyzacji. Jest to działanie racjonalne, o ile firma wykazuje zysk. Na początek należy więc ustalić, czy przedsiębiorcy zależy na jak najszybszym zaliczeniu poniesionego wydatku do kosztów. Jeśli tak, to należy zbadać, jakie możliwości przewidują w danym przypadku przepisy. A jest ich całkiem sporo.
Po pierwsze, warto pamiętać o jednorazowym odpisie z tytułu nabycia niektórych fabrycznie nowych środków trwałych – co do zasady wynosi on 30 proc. wartości początkowej (ale w przypadku niektórych środków trwałych, np. komputerów, może być znacznie wyższy).
Drugi sposób to degresywna metoda amortyzacji – umożliwia amortyzację przy użyciu stawek podwyższonych dwukrotnie (w regionach zagrożonych bezrobociem nawet trzykrotnie). Nie oznacza to jednak dwukrotnego skrócenia okresu amortyzacji. Metoda ta przewiduje bowiem coroczne zmniejszanie podstawy naliczania amortyzacji o wcześniej dokonane odpisy, a w ostatnim okresie amortyzacji przejście na metodę liniową. Warto ją stosować m.in. w przypadku nabycia nowych samochodów ciężarowych.
Należy także wspomnieć o indywidualnych stawkach podatkowych dla używanych i ulepszonych środków trwałych. W praktyce częściej mamy do czynienia z używanymi środkami trwałymi – są to wszystkie środki trwałe, które przed nabyciem przez podatnika były wykorzystywane przez okres co najmniej 6 miesięcy. Jedynie w przypadku budynków okres ten wynosi 5 lat. I tak na przykład stosując tę metodę, podatnik może zaliczyć do kosztów wartość początkową samochodu (także osobowego) przez okres dwóch i pół roku (podstawowy okres to 5 lat).
Konrad Piłat


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »