reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Szansa na szybszy zwrot

Szansa na szybszy zwrot

Podatnicy mogą szybciej odzyskać VAT. W tym celu powinni bezzwłocznie regulować kwoty wynikające z faktur. Dzięki temu mają szansę uzyskać zwrot nawet w terminie 25 dni od złożenia deklaracji.

Większość podatników, rozliczając podatek od towarów i usług, zobowiązana jest do jego zapłaty. Istnieją jednak przypadki, kiedy z deklaracji wynika nadwyżka podatku naliczonego nad należnym. W takiej sytuacji podatnik może przenieść tę nadwyżkę na poczet VAT w kolejnych miesiącach (bądź kwartałów w przypadku deklaracji VAT-7K). Może też zażądać zwrotu kwoty nadwyżki na rachunek bankowy. W przypadku niektórych podatników – w szczególności dokonujących tylko wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów bądź ich eksportu – nadwyżka podatku naliczonego nad należnym występuje niemal we wszystkich okresach rozliczeniowych. Podatnicy ci najbardziej zainteresowani są jak najszybszym otrzymaniem zwrotu podatku.
Podstawowy termin zwrotu VAT, wynikający z ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), to 60 dni. W praktyce jednak termin zwrotu w większości przypadków będzie wynosił 180 dni. Zwrot w terminie 60 dni następuje bowiem tylko w dwóch przypadkach. Pierwszy dotyczy podatku naliczonego związanego z nabyciem środków trwałych bądź wartości niematerialnych podlegających amortyzacji lub gruntów lub prawa ich wieczystego użytkowania. Drugi przypadek to kwoty stanowiące 22 proc. obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż wspomniana podstawowa bądź przychodu uzyskanego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju.
Wynikające z ustawy o VAT podstawowe terminy zwrotów podatku mogą być skrócone ze 180 do 60 dni oraz z 60 do 25 dni. Podstawowym warunkiem jest zapłacenie kwoty wynikającej z faktur i innych dokumentów określających kwoty VAT naliczonego będące podstawą zwrotu.
Konrad Piłat


reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama