REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kosztowny, ale jednak potrzebny

REKLAMA

Koszty funkcjonowania Komitetu Standardów Rachunkowości w 2004 r. wyniosły ponad 220 tysięcy złotych, czyli około 70 proc. środków przyznanych przez ministra finansów z budżetu. Dotychczas komitet przyjął tylko dwa krajowe standardy rachunkowości.
Funkcjonujący na podstawie rozporządzenia ministra finansów z 28 listopada 2001 r. (Dz.U. nr 140, poz. 1580 z późn. zm.) Komitet Standardów Rachunkowości liczy 18 członków. W jego skład wchodzą specjaliści z zakresu rachunkowości, przedstawiciele ministerstw: Finansów oraz Skarbu Państwa, NBP, Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Krajowej Izby Biegłych Rewidentów oraz środowiska naukowego i audytorskiego. Skład komitetu powoływany jest na dwuletnią kadencję.
Dotychczas komitet wydał dwa krajowe standardy rachunkowości: „Rachunek przepływów pieniężnych” i „Podatek dochodowy”. Obecnie trwają prace nad standardami: „Umowy budowlane i montażowe”, „Utrata wartości aktywów”, „Restrukturyzacja jednostek i rachunkowość w procesie sanacji”, „Rezerwy i zobowiązania warunkowe” oraz „Leasing”. Kiedy jednak można spodziewać się projektów tych standardów – na razie nie wiadomo. Prace nad oczekiwanym przez przedsiębiorców standardem „Rachunkowość małych i średnich przedsiębiorstw” zostały zawieszone. Komitet oczekuje opracowania przez Radę MSR wstępnych propozycji projektów międzynarodowych standardów dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Środki na pokrycie kosztów działania komitetu zapewnia minister finansów. Jak informuje MF, roczne koszty funkcjonowania komitetu w 2004 r. wyniosły 220 821,65 zł, z czego 44 446,37 stanowią zagraniczne podróże służbowe członków komitetu. Podczas pierwszej kadencji w latach 2002 – 2004 odbyło się 15 posiedzeń. Od 21 kwietnia 2004 r. rozpoczął prace komitet drugiej kadencji, który dotychczas odbył 12 posiedzeń. Członek komitetu otrzymuje 1200 zł (brutto) za jedno posiedzenie (na podstawie decyzji ministra finansów nr 2/DR/2004 r.). Dużo to, czy mało? Patrząc na wymierne korzyści dla przedsiębiorców w postaci tylko dwóch standardów, można stwierdzić, że koszty utrzymania komitetu nie są adekwatne do korzyści płynących z jego istnienia.
Jednak działania komitetu nie koncentrują się tylko na standardach. Współpracuje on z licznymi organizacjami międzynarodowymi, m.in.: Radą Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, Międzynarodową Federacją Księgowych oraz Europejskim Stowarzyszeniem Księgowych. Komitety takie działają w wielu krajach, także tych, w których podstawowym źródłem stanowienia zasad rachunkowości są przepisy prawa, np. Niemcy, Francja.
Rola komitetu wzrosła po wprowadzeniu obowiązku stosowania w Polsce Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR). Jak podkreśla prof. Zbigniew Messner, przewodniczący Komitetu Standardów Rachunkowości, rośnie rola i znaczenie komitetu na arenie międzynarodowej. Komitet jest postrzegany jako aktywny i prężnie działający organ z rejonu Europy Południowo-Wschodniej. Szczególnym wyrazem uznania był wybór prof. Alicji Jarugi-Nowackiej na wiceprzewodniczącą XXI Sesji Międzyrządowej Grupy Roboczej Ekspertów ds. Międzynarodowych Standardów Rachunkowości i Sprawozdawczości w Genewie. Komitet zacieśnił współpracę z Europejskim Stowarzyszeniem Księgowych i nawiązał także współpracę z Europejską Grupą Doradczą ds. Sprawozdawczości Finansowej EFRAG.
Członkowie komitetu wysyłają komentarze do organizacji międzynarodowych odpowiedzialnych za stanowienie standardów. Hołdując zasadzie „nic o nas bez nas”, zabierają głos na arenie międzynarodowej w kwestiach istotnych dla użytkowników standardów. Komitet zamierza też wydawać stanowiska w kwestiach budzących najwięcej wątpliwości.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Wiesława Moczydłowska


Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiana formy opodatkowania w 2025 r. Do kiedy i jak może to zrobić przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą?

Początek każdego roku kalendarzowego to dla przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą okazja do analizy wyniku finansowego firmy. Czasami okazuje się, że stosowany dotąd sposób rozliczeń przestał być opłacalny lub nie sprawdził się. Zbyt niskie przychody, przekroczenie obowiązujących limitów czy też zmiana skali działalności skłaniają do poszukiwania nowych rozwiązań. Wyjaśniamy, jak zmienić formę opodatkowania działalności gospodarczej.

Uwaga! Twój e-mail do urzędu może być nieważny. Ministerstwo Finansów wyjaśnia pułapkę e-Doręczeń

Czy twoje pismo do urzędu faktycznie dotarło na czas? Ministerstwo Finansów ostrzega: liczy się data nadania, a nie potwierdzenie odbioru! Sprawdź, jak uniknąć kosztownych konsekwencji przy wysyłce dokumentów drogą elektroniczną.

Cyfrowy obieg dokumentów do podpisu w małych i dużych firmach

Nowoczesny obieg dokumentów do podpisu to przyszłość Twojej firmy. Eliminuje opóźnienia, ogranicza ryzyko błędów i gwarantuje bezpieczeństwo danych. Wprowadź cyfrowe rozwiązania i przekonaj się, jak wiele możesz zyskać.

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

REKLAMA

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

REKLAMA

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

REKLAMA