| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Powstałe zaległości nie naruszały dyscypliny

Powstałe zaległości nie naruszały dyscypliny

Konieczność zapłaty odsetek przez zakład budżetowy za zaległości w odprowadzaniu składek do ZUS oraz zaliczek na podatek dochodowy nie stanowi naruszenia dyscypliny finansów publicznych - orzekła Główna Komisja Orzekająca.

GKO uchyliła tym samym orzeczenie Komisji Orzekającej przy Regionalnej Izbie Obrachunkowej w Szczecinie, która uznała Piotra K., dyrektora Regionalnego Biura Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie, winnym nieumyślnego naruszenia dyscypliny finansów publicznych poprzez opóźnienie w regulowaniu zobowiązań wobec ZUS i urzędu skarbowego, skutkujące zapłatą odsetek, oraz przez wypłacenie wynagrodzeń pracowniczych bez odprowadzenia składek należnych ZUS (art. 138 ust. 1 pkt 1, 8, 11 ustawy o finansach publicznych). Komisja ze Szczecina wymierzyła obwinionemu karę łączną upomnienia z obowiązkiem zwrotu kosztów postępowania.

Obwiniony w odwołaniu wskazywał, że nie doszło do uszczuplenia środków publicznych, a składki na ubezpieczenia regulowane były – w miarę możności finansowych zakładu – terminowo. Występująca jako oskarżyciel Anna Rotter, zastępca głównego rzecznika dyscypliny finansów publicznych, wnosiła o utrzymanie w mocy orzeczenia komisji.

GKO przychyliła się jednak do argumentacji obwinionego. – W niniejszej sprawie nie można mówić o uszczupleniu środków publicznych w rozumieniu art. 138 ust. 1 pkt 11 ustawy o finansach publicznych. Wskutek zapłaty jednostkom sektora finansów publicznych odsetek za opóźnienie dochody Skarbu Państwa nie doznały uszczuplenia – argumentował przewodniczący składu orzekającego Tomasz Słaboszowski. GKO uznała również za uzasadnione wyjaśnienia obwinionego co do odprowadzanych składek. Utrzymała natomiast w mocy orzeczenie komisji ze Szczecina w części uznającej obwinionego winnym niepobrania od kontrahentów odsetek za opóźnienie, czyli zaniechania ustalenia należności kierowanej przez niego jednostki. – Ponieważ jednak obwiniony obejmował funkcję dyrektora w złej sytuacji finansowej podległego zakładu i działał w trudnych warunkach, zdaniem składu orzekającego uzasadnione jest odstąpienie od wymierzenie kary w stosunku do niego – uzasadniał Tomasz Słaboszowski. Stronom od tego orzeczenia przysługuje prawo wniesienia skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego.


Piotr Trocha

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »