reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Coraz mniej kartowiczów

Coraz mniej kartowiczów

Konieczność ewidencjonowania przychodów za pomocą kas fiskalnych sprawia, że prosta forma opodatkowania w postaci karty podatkowej opłaca się coraz mniejszej liczbie przedsiębiorców.

Przedsiębiorcy wolą wybrać bardziej skomplikowane rozliczenia, ale z możliwością uwzględniania niektórych wydatków. Zdanych Ministerstwa Finansów wynika, że w ubiegłym roku z opodatkowania według karty podatkowej korzystało w kraju prawie 155 tys. małych przedsiębiorców. Tymczasem w 1998 r. w ten sposób rozliczało się z fiskusem prawie 230 tys. podatników. Karta podatkowa okazuje się coraz mniej atrakcyjną formą opodatkowania.
Czy drobni przedsiębiorcy przestali dostrzegać korzyści płynące z takiego rozliczenia? Nie wymaga ono prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Z karty podatkowej korzystają nie tylko rzemieślnicy i przedsiębiorcy zajmujący się gastronomią czy drobnym handlem. Kartę wybierają też lekarze i weterynarze. Podatek jest zwykle niski. Jego stawka wynika z tabel będących załącznikiem do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Może zależeć od godzin pracy podatnika, liczby mieszkańców miejscowości, w której działalność prowadzi podatnik czy też zatrudnionych przez niego osób. I tak np. lekarze (w tym dentyści), którzy na prywatną praktykę poświęcają do 48 godzin miesięcznie, płacą 11,60 zł podatku za każdą godzinę pracy. Jeżeli świadczą swe usługi powyżej 96 godzin miesięcznie, zapłacą 1,3 tys. zł podatku.
Prostotę rozliczenia trzeba przypłacić m.in. brakiem możliwości odliczenia wydatków poniesionych na prowadzenie działalności. Od podatku można jedynie odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Dlaczego więc z roku na rok ubywa podatników rozliczających się w formie karty podatkowej? Wielu z nich prowadzi sprzedaż opodatkowaną VAT. Tak czy inaczej muszą więc prowadzić ewidencję za pomocą kas fiskalnych. W ten sposób tracą główną korzyść karty – łatwe rozliczenie. Przejście na opodatkowanie na zasadach ogólnych wiąże się co prawda z obowiązkiem prowadzenia bardziej skomplikowanej dokumentacji, ale daje możliwość korzystania z wielu odliczeń.
Wiesław Sinkiewicz, dyrektor generalny Związku Rzemiosła Polskiego, zwraca też uwagę na stały spadek liczby małych, kilkuosobowych, zakładów rzemieślniczych.
W praktyce wielu przedsiębiorców zmieniających formę opodatkowania nie chce sobie zaprzątać głowy prowadzeniem ewidencji. Zlecają to biurom rachunkowym.
Także inna uproszczona forma rozliczeń – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – staje się coraz mniej popularny. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba podatników rozliczających się w ten sposób spadła o połowę (więcej w „GP” z 19 września)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Musiał
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Wynagrodzenia 2020. Rozliczanie płac w praktyce59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 3.0 – przewodnik po zmianach

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolska sieć profesjonalnych firm audytorskich

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama