REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz mniej kartowiczów

REKLAMA

Konieczność ewidencjonowania przychodów za pomocą kas fiskalnych sprawia, że prosta forma opodatkowania w postaci karty podatkowej opłaca się coraz mniejszej liczbie przedsiębiorców.
Przedsiębiorcy wolą wybrać bardziej skomplikowane rozliczenia, ale z możliwością uwzględniania niektórych wydatków. Zdanych Ministerstwa Finansów wynika, że w ubiegłym roku z opodatkowania według karty podatkowej korzystało w kraju prawie 155 tys. małych przedsiębiorców. Tymczasem w 1998 r. w ten sposób rozliczało się z fiskusem prawie 230 tys. podatników. Karta podatkowa okazuje się coraz mniej atrakcyjną formą opodatkowania.
Czy drobni przedsiębiorcy przestali dostrzegać korzyści płynące z takiego rozliczenia? Nie wymaga ono prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Z karty podatkowej korzystają nie tylko rzemieślnicy i przedsiębiorcy zajmujący się gastronomią czy drobnym handlem. Kartę wybierają też lekarze i weterynarze. Podatek jest zwykle niski. Jego stawka wynika z tabel będących załącznikiem do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Może zależeć od godzin pracy podatnika, liczby mieszkańców miejscowości, w której działalność prowadzi podatnik czy też zatrudnionych przez niego osób. I tak np. lekarze (w tym dentyści), którzy na prywatną praktykę poświęcają do 48 godzin miesięcznie, płacą 11,60 zł podatku za każdą godzinę pracy. Jeżeli świadczą swe usługi powyżej 96 godzin miesięcznie, zapłacą 1,3 tys. zł podatku.
Prostotę rozliczenia trzeba przypłacić m.in. brakiem możliwości odliczenia wydatków poniesionych na prowadzenie działalności. Od podatku można jedynie odliczyć składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
Dlaczego więc z roku na rok ubywa podatników rozliczających się w formie karty podatkowej? Wielu z nich prowadzi sprzedaż opodatkowaną VAT. Tak czy inaczej muszą więc prowadzić ewidencję za pomocą kas fiskalnych. W ten sposób tracą główną korzyść karty – łatwe rozliczenie. Przejście na opodatkowanie na zasadach ogólnych wiąże się co prawda z obowiązkiem prowadzenia bardziej skomplikowanej dokumentacji, ale daje możliwość korzystania z wielu odliczeń.
Wiesław Sinkiewicz, dyrektor generalny Związku Rzemiosła Polskiego, zwraca też uwagę na stały spadek liczby małych, kilkuosobowych, zakładów rzemieślniczych.
W praktyce wielu przedsiębiorców zmieniających formę opodatkowania nie chce sobie zaprzątać głowy prowadzeniem ewidencji. Zlecają to biurom rachunkowym.
Także inna uproszczona forma rozliczeń – ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – staje się coraz mniej popularny. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba podatników rozliczających się w ten sposób spadła o połowę (więcej w „GP” z 19 września)

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA