REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Celnicy tropią oszustów

REKLAMA

Po zablokowaniu przez Sejm podwyżek akcyzy na olej opałowy minister finansów zapowiedział zaostrzenie walki z nielegalnym handlem paliwami. Dotrzymał słowa.
Niemal codziennie służby celne ujawniają kolejne „podziemne” stacje benzynowe sprzedające olej opałowy jako napędowy.

Zdaniem firm zajmujących się dystrybucją paliw, walka z szarą strefą staje się coraz bardziej skuteczna. Pomagają zaostrzone niedawno przepisy ustawy o akcyzie. Paliwowym oszustom będzie jeszcze ciężej, gdy w grudniu wejdą w życie wyższe kary przewidziane przez znowelizowany kodeks karny skarbowy.

Autopromocja

„Czarnym dniem” dla przestępców paliwowych był ubiegły wtorek. Celnicy zlikwidowali nielegalną stację benzynową w Lubawie w województwie warmińsko-mazurskim. Urządzono ją w baraku przylegającym do jednego z domów jednorodzinnych w centrum miasta. Na miejscu zabezpieczono 5,5 tys. litrów paliwa. Podobną stację wykryto też na przeciwległym krańcu Polski – w Wodzisławiu śląskim. Ujawniony tam olej opałowy sprzedawano jako napędowy. Stacja była przygotowana na przyjęcie 5 tys. litrów paliwa. Tego samego dnia w Gdyni pracownicy Urzędu Celnego w Gdyni i Służba Graniczna odkryli olej opałowy w bakach 8 ciągników rolniczych zaparkowanych na terenie należącym do jednej z gdańskich firm. Z kolei w środę w Szczecinie zatrzymano 11 osób podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy i oszustwa w akcyzie szacowane na ok. 5,4 mln zł. Grupa miała odbarwiać olej opałowy i sprzedawać go jako napędowy.

– Wzrasta wykrywalność tego typu przestępstw – cieszy się Aurelia Kuran-Puszkarska, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych. Zwraca też uwagę, że choć w niektórych rejonach Polski szara strefa zmniejszyła swe wpływy, to przy granicy wschodniej nic się, niestety, nie zmieniło. – Kontrole paliwa należy zaczynać od kierowców i cystern. Potem sprawdzać dystrybutorów i producentów. Ponad 80 firm otrzymało licencje na produkcję paliw – dodaje.

Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że sprzedaż oleju napędowego rośnie szybciej niż opałowego. Doktor Jacek Wróblewski, dyrektor POPiHN, ostrzega jednak przed nadmiernym optymizmem.

– Większa sprzedaż diesla wiąże się ze wzrostem gospodarki. Poza tym po naszych drogach jeździ coraz więcej samochodów zasilanych tym paliwem. Dane wcale nie muszą więc oznaczać spadku zużycia oleju opałowego do celów napędowych. Jego sprzedaż też rośnie. Nie mam pewności, czy dlatego że tak szybko przybywa instalacji grzewczych na olej – mówi dr Wróblewski. Ma nadzieję, że ostatnie efekty kontroli nie oznaczają po prostu, że zjawisko nielegalnej sprzedaży paliw przybrało na sile.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Chcę wierzyć, że odpowiednie służby w końcu zabrały się za oszustów. Skarb Państwa traci przecież na tym najwięcej – mówi dr Wróblewski. Pozytywnie ocenia ostatnie zmiany w ustawie o akcyzie i kodeksie karnym skarbowym. Jeżeli jednak prawo nie będzie egzekwowane, to jego zdaniem nowelizacje nie odniosą skutku. Także Aurelia Kuran-Puszkarska uważa, że zmiany przepisów poszły w dobrym kierunku.

Jakie kary za jazdę na oleju opałowym

Dziś za jazdę na oleju opałowym nie można iść do więzienia. Zgodnie ze znowelizowanym kodeksem karnym skarbowym, sprzedaż oleju opałowego jako napędowego lub używanie oleju opałowego do celów napędowych będzie zagrożone karą do dwóch lat pozbawienia wolności i grzywną do 720 stawek dziennych. Przy nadzwyczajnym zaostrzeniu kar możliwe będą 4 lata za kratkami więzienia i grzywny do 1080 stawek dziennych. Nowe przepisy wejdą w życie 17 grudnia tego roku.

Stawka może wzrosnąć

Według znowelizowanej ustawy o akcyzie, w przypadku użycia oleju opałowego jako napędowego stawka podatku wzrasta do 2 tys. zł za 1000 litrów, czyli poziomu właściwego dla oleju napędowego. Normalna stawka za 1000 litrów oleju opałowego wynosi 233 zł.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Minister Finansów podpisze rozporządzenie w sprawie 0 proc. VAT na żywność w I kwartale 2024 r. - poinformował dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że odpowiedzialny rząd PiS pracuje od pierwszego do ostatniego dnia swojej misji.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA