REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Celnicy tropią oszustów

REKLAMA

Po zablokowaniu przez Sejm podwyżek akcyzy na olej opałowy minister finansów zapowiedział zaostrzenie walki z nielegalnym handlem paliwami. Dotrzymał słowa.
Niemal codziennie służby celne ujawniają kolejne „podziemne” stacje benzynowe sprzedające olej opałowy jako napędowy.

Zdaniem firm zajmujących się dystrybucją paliw, walka z szarą strefą staje się coraz bardziej skuteczna. Pomagają zaostrzone niedawno przepisy ustawy o akcyzie. Paliwowym oszustom będzie jeszcze ciężej, gdy w grudniu wejdą w życie wyższe kary przewidziane przez znowelizowany kodeks karny skarbowy.

REKLAMA

Autopromocja

„Czarnym dniem” dla przestępców paliwowych był ubiegły wtorek. Celnicy zlikwidowali nielegalną stację benzynową w Lubawie w województwie warmińsko-mazurskim. Urządzono ją w baraku przylegającym do jednego z domów jednorodzinnych w centrum miasta. Na miejscu zabezpieczono 5,5 tys. litrów paliwa. Podobną stację wykryto też na przeciwległym krańcu Polski – w Wodzisławiu śląskim. Ujawniony tam olej opałowy sprzedawano jako napędowy. Stacja była przygotowana na przyjęcie 5 tys. litrów paliwa. Tego samego dnia w Gdyni pracownicy Urzędu Celnego w Gdyni i Służba Graniczna odkryli olej opałowy w bakach 8 ciągników rolniczych zaparkowanych na terenie należącym do jednej z gdańskich firm. Z kolei w środę w Szczecinie zatrzymano 11 osób podejrzanych o pranie brudnych pieniędzy i oszustwa w akcyzie szacowane na ok. 5,4 mln zł. Grupa miała odbarwiać olej opałowy i sprzedawać go jako napędowy.

– Wzrasta wykrywalność tego typu przestępstw – cieszy się Aurelia Kuran-Puszkarska, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych. Zwraca też uwagę, że choć w niektórych rejonach Polski szara strefa zmniejszyła swe wpływy, to przy granicy wschodniej nic się, niestety, nie zmieniło. – Kontrole paliwa należy zaczynać od kierowców i cystern. Potem sprawdzać dystrybutorów i producentów. Ponad 80 firm otrzymało licencje na produkcję paliw – dodaje.

Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że sprzedaż oleju napędowego rośnie szybciej niż opałowego. Doktor Jacek Wróblewski, dyrektor POPiHN, ostrzega jednak przed nadmiernym optymizmem.

REKLAMA

– Większa sprzedaż diesla wiąże się ze wzrostem gospodarki. Poza tym po naszych drogach jeździ coraz więcej samochodów zasilanych tym paliwem. Dane wcale nie muszą więc oznaczać spadku zużycia oleju opałowego do celów napędowych. Jego sprzedaż też rośnie. Nie mam pewności, czy dlatego że tak szybko przybywa instalacji grzewczych na olej – mówi dr Wróblewski. Ma nadzieję, że ostatnie efekty kontroli nie oznaczają po prostu, że zjawisko nielegalnej sprzedaży paliw przybrało na sile.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Chcę wierzyć, że odpowiednie służby w końcu zabrały się za oszustów. Skarb Państwa traci przecież na tym najwięcej – mówi dr Wróblewski. Pozytywnie ocenia ostatnie zmiany w ustawie o akcyzie i kodeksie karnym skarbowym. Jeżeli jednak prawo nie będzie egzekwowane, to jego zdaniem nowelizacje nie odniosą skutku. Także Aurelia Kuran-Puszkarska uważa, że zmiany przepisów poszły w dobrym kierunku.

Jakie kary za jazdę na oleju opałowym

Dziś za jazdę na oleju opałowym nie można iść do więzienia. Zgodnie ze znowelizowanym kodeksem karnym skarbowym, sprzedaż oleju opałowego jako napędowego lub używanie oleju opałowego do celów napędowych będzie zagrożone karą do dwóch lat pozbawienia wolności i grzywną do 720 stawek dziennych. Przy nadzwyczajnym zaostrzeniu kar możliwe będą 4 lata za kratkami więzienia i grzywny do 1080 stawek dziennych. Nowe przepisy wejdą w życie 17 grudnia tego roku.

Stawka może wzrosnąć

Według znowelizowanej ustawy o akcyzie, w przypadku użycia oleju opałowego jako napędowego stawka podatku wzrasta do 2 tys. zł za 1000 litrów, czyli poziomu właściwego dla oleju napędowego. Normalna stawka za 1000 litrów oleju opałowego wynosi 233 zł.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

REKLAMA

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA